İstanbul/Eyüp/Ağaçlı köyü hakkında

'İstanbul Tanıtımı' forumunda TASDELEN tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. TASDELEN

  TASDELEN Yeni Üye

  İstanbul/Eyüp/Ağaçlı köyü hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  35 yıldan beri Ağaçlı Köyüne yazlığa giderim. Bu köyün yerlisi 1878 Osmanlı-Rus harbinin Bulgaristan göçmenleridir. Devlet onlara mağduriyetlerini telafi etmek için bu araziyi tahsis etmiştir. Telafi edilen, Bulgaristan’da kaybettikleri arazilerdir. Bulgaristan’daki arazileri “zeamet” türünden idi.Zeamet 1848 yılında padişah fermanı ile iptal edilmesine rağmen, bu mağdurlara yaşamaları ve devlete katkıda bulunmaları için ve de savaş yenilgisini hafifletmek için özel işlemle verilmiştir.Bilinir ki Bulgaristan göçmenleri çok çalışkan,çok üretken,çok kültürlü insanlarımızdır. Okuma yazmaları vardır. Gittikleri her yerde kapışılırlar.

  HAYIR,hayır.Öyle değil

  Bunlar o cevval göçmenler değiller.Çalışkan değiller.Üretken değiller.Mirasyedi olmuşlar. Köy derbederdir. İnsanları ne bir domates-biber eker, ne bir tavuk yetiştirip yumurtasını satar.
  Ne de evlerinin bakımını yapmazlar.Badanasız perişan görünümlü evlerde sinerler. Bir çiçek bile ekmezler.Ulaşım yollarının yapılması için “Devlet” ten istekte bulunma kabiliyetleri bile yoktur.
  Tembelleşmişlerdir.
  Devlet onlara bu araziyi tahsis ederken, bir üretim yapmalarını “zeamet” kanunları ile emr etmiştir.Bunlar devlet emirlerine uymamışlardır. Topraktan çıkan maden kömürünün geliriyle har vurup harman savurmuşlar, kömür azalmaya yüz tutunca da zavallı duruma düşmüşlerdir.

  Üstelik burası bir İstanbul köyüdür.
  Akıbetleri bu araziyi kaybetmektir.
  Oysa, uyansalar, “Devlet” in bugün karşılıksız hibe ettiği imkanları kullanmayı akıl etseler, projeler yapsalar, hem 1878 de kendilerine tanınan haklar helal olur, hem de “vergi” vermeği öğrenirler.
  Vergi, zeametin şartıdır.
  Vergi yoksa, toprak vergi verene geçer.Bu, cevval zannettiğimiz Bulgaristan göçmenleri de bu topraklardan giderler.Sürülürler.
  Daha şurada 18 yıl kaldı. Tapuları hükümsüz sayılıverir. Hiçbir hak da iddia edemezler.Arazi “Devlet” indir.Araziyi kullanmak “üreten kişiye” aittir.
  1848 de iptal edilen zeamet yasası böyle emreder.
  Bakınız komşu Çiftalan köyünde,ki arazilerinin çoğu Yıldırım Beyazıt vakfıdır, Vakıfların rızası olmadan bir karış toprak ne alınır,ne satılır.Arazi “Devlet” indir.
  Ağaçlı köylüsünün uyandırılması gerekmektedir.
  Saygılarımla
  necattasdelen@ttmail.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul Eyüp Ağaçlı Forum Tarih
Ağaçlı Köyü Eyüp İstanbul İstanbul Tanıtımı 20 Nisan 2010
Eyüp Sultan Camii Hakkında Bilgi ve Resimler İstanbul İstanbul Tanıtımı 20 Ocak 2011
Anatilik Derhanesi(İstanbul-Eyüp)Anatilik Dershanesi Hakkında Bilgiler Dersaneler 13 Ekim 2010
Bilgem Dershanesi (İstanbul-Eyüp)Bilgem Dershanesi Hakında Bİlgiler Dersaneler 13 Ekim 2010
İstanbul, Eyüp-Çag Sınav Dershanesi Hakkında Bilgiler Dersaneler 13 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş