İstanbul Efsaneleri - Mustafa Duman

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İstanbul Efsaneleri - Mustafa Duman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul Efsaneleri - Mustafa Duman - Kitap Özet  Kitap Özet


  İstanbul, antik çağın çok eski yıllarından beri yerleşim yeri olmanın, Bizans'a ve Osmanlı Devleti'ne uzun yıllar başkentlik yapmanın ayrıcalığına sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti'nin de en kalabalık kenti, sanayi, ticaret, finans ve kültür merkezidir. Arkeolojik, doğal ve kültürel zenginlikleriyle tanınan İstanbul, 2010 yılının üç Avrupa kültür başkentinden biri olarak kabul edilmiş ve bu bağlamda, anılan yılda, kentte bir çok bilimsel, sanatsal ve kültürel etkinlik düzenlenmiştir.

  İstanbul, yalnızca arkeolojik ve doğal zenginliklere değil, aynı zamanda halk kültürünün çeşitli alanlarında, benzersiz ürünlere de sahiptir. Bu kent, gelenekleri, görenekleri, masal, hikaye ve türküleriyle olduğu kadar efsaneleriyle de ünlenmiştir. Dr. Mustafa Duman tarafından derlenip, anlatıp birliğini korumak için yeniden yazılan İstanbul Efsaneleri'ni okuyanlar burada yüz kırk başlık altında verilen yüz altmıştan fazla efsanenin bu kültürel görkemliğin bir parçası olduğunu göreceklerdir. Acaba yeryüzünde hangi kentin bu kadar zengin bir efsane birikimi vardır?

  İstanbul Efsaneleri, Boğaziçi üzerine anlatılan efsanelerle başlayıp, kentin kuruluşu ve çeşitli yapılarıyla ilgili efsaneler, kentin Türkler tarafından alınmasını ve o sırada yaşanan olayları anlatan efsaneler, kentin çeşitli semtlerinin ve anıtlarının efsaneleriyle, padişahlardan başlamak üzere önemli kişiler, veliler ve belki de haksız olarak deli diye adlandırdığımız meczuplar üzerine anlatılan efsanelerle sürmektedir. Son dönemlerin bazı efsanevi kişileriyle tablo tamamlanmaktadır. Bu arada, İstanbul'un, tılsımlı yapılarının efsaneleri de unutulmuştur. Efsane metinleri genellikle en eski kaynaklardan derlenmiştir. Bazı efsanelerle ilgili resimler kitaba eklenmiştir.

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  İstanbul Efsaneleri
  Mustafa Duman
  · Heyamola Yayınları
  · Basım Tarihi : 01 - 2010
  · ISBN : 9789756121894
  · Sayfa Sayısı : 328
  · Etiket Fiyatı : 20.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul Efsaneleri Mustafa Forum Tarih
İstanbul'da farklı inançlara ait ibadethanelerin bulunmasının nedeni kısaca İstanbul Tanıtımı 6 Şubat 2017
İstanbulu tanıtan yazı örneği kısaca İstanbul Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 İstanbul nüfusu İstanbul Tanıtımı 31 Ocak 2017
İstanbul'u anlatan yazı örneği kısa İstanbul Tanıtımı 24 Ocak 2017
İstanbul'un özellikleri maddeler halinde kısa İstanbul Tanıtımı 24 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş