İstanbul-Beykoz Korusu

'İstanbul Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 1 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. İstanbul-Beykoz Korusu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Beykoz Korusu

  [​IMG]

  İstanbul Boğazı'na hakim bir noktada bulunan Beykoz Korusu, Beykoz ile Paşabahçe arasındaki sırtlardan başlayarak Karadeniz'e, Riva'ya kadar uzanan geniş bir alanda yer alıyor.

  Abraham Paşa'nın bu geniş araziyi, padişahla tavla oynarken kazandığı söyleniyor. 1887'de askeri önemi nedeniyle kamulaştırılarak hazineye devredilen korunun bir bölümü, 2. Meşrutiyet'in ilanından sonra, ''Hürriyet Bahçesi'' adı altında halkın ziyaretine açıldı.

  Korunun Boğaziçi'ne bakan yamaçlarındaki parkı Fransız bahçe mimarlarına düzenleten Abraham Paşa, köşkler, kuşhaneler, havuzlar yaptırdı. Koruya, ayrıca o zamana kadar Türkiye'de yetiştirilmeyen bitkiler, ağaçlar diktirildi. Korunun içinde bulunan küçük tiyatro, 1937'de yandı.

  ''Abraham Paşa Korusu'' olarak da bilinen Beykoz Korusu içinde iki büyük mağara, 5 havuz, 3 adet kayalık, bir de saray kalıntısı bulunuyor. Havuzlardan birinin içindeki küçük adacık ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Korunun içinde 2 kır kahvesi, bir restoran, 2 sera, 2 otopark, bir açık spor alanı, çocuk bahçesi, oturma terasları ve piknik alanları yer alıyor.


  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş