İstanbul 2010 İlk Oyununda İstanbul'un Sokak Satııcıları Sahnede

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İstanbul 2010 İlk Oyununda İstanbul'un Sokak Satııcıları Sahnede konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL 2010'UN İLK OYUNUNDA İSTANBUL'UN SOKAK SATICILARI SAHNEDE!...

  [​IMG]

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle, garajistanbul tarafından hayata geçirilen “istanpoli”nin ilk oyunu KASSAS’ta Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran [10+], İstanbul'un hurdacısı, simitçisi, macuncusu, boyacısı, bayrakçısı, taksitcisi, bozacısı, nohut-pilavcısı, midyecisi, hallaçı, kalaycısı, çiçekçisi, falcısı, ciğercisi, bileycisi ve daha fazlası ile aynı sahnede, onlarla aynı oyunda oynuyor.

  Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran [10+] Kassas’ta önce sokakların geçmişini araştırdı. Gördüler ki sokakta yoğurtçu, sütçü, küfelerde sebze, ibriklerde su satıcıları kalmamış, fakat yerine büyük alışveriş merkezleri, içinde pastörize sütleri, damacana suları, hazır sahleplerin satıldığı reyonlar gelmiş. Her şeye rağmen sokakların seyyar geleneğinden vazgeçmediğini gördüler. Sadece tezgahlardaki ürünler değişmiş.
  Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran [10+] İstanbul’un değişen ama hiç silinmeyen bu yüzünü sahneye taşıyor. Bu değişimi sokakta yaşayan insanlarla tarafsız olarak seyircileriyle paylaşıyor. Kendilerinin oyuncu olarak yer aldıkları projede sahneyi İstanbul'un sokak satıcıları ile paylaşıyorlar.

  KASSAS çok eski bir kelime, boş inançlarla karışık, abuk sabuk hikayeler anlatan kişi demek.
  Kassas diye adlandırılan adamlar vardır İslamdan önce, kıssahanlar, ozanlar vardır, meddahlar vardır İstanbul’da. Bunlar sözlü anlatı geleneğini bugüne taşırlar, kendi bedenlerinde, kendi kültürleriyle, kültürlerinde.. Kassas, “Taşı toprağı altın olan İstanbul’un, taşının toprağının seyyar satıcıları bizim bu oyundaki ilham kaynağımız. Dükkanları bedenleri, bedenleri dükkanları olan seyyarlar, hikayelere tanıklık eden, hikayeler anlatan, hayatları sokak olan, yaz demeden, kış demeden çalışan seyyahlar. Ozandır bu insanlar kimi zaman, satacakları mallara hikayeler uydururlar, hikayelerini manilerle, şarkılarla, şiirle anlatırlar. Abuk sabuk hikayeler de anlatırlar zaman zaman, kıssadan hisse de.

  Kalaycıdır, bozacıdır, kağıt helvacıdır, pamuk helvacıdır, börekçidir, yoğurtçudur, simitçidir, şerbetçidir, tavukpilavcıdır, bohçacıdır, geçerler.
  İstanbul’u bilirler mahalle mahalle, sokak sokak. Sokağa aittirler ve bir kültürü taşırlar sırtlarında, arabalarında, oyun arabalarında. Yüzlerce yıllık geleneği taşırlar, esnaf geleneğini, paranız olsa da olmasa da verirler, borç verirler, hediye ederler, tanırlar çünkü, tanınırlar. Sesleri özeldir, yükleri özel, yüzleri özel…
  Seyyar satıcılar bu oyundaki rol arkadaşlarımız!”
  Övül Avkıran-Mustafa Avkıran [10+]

  KASSAS
  Varyete 1 perde

  Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran [10+]
  İstanbul'un Seyyar Satıcılarını iftiharla sunar.
  Tasarım ve Yönetim: Övül Avkıran - Mustafa Avkıran [10+]
  Ses ve Müzik Tasarım: Hakan Baycılı
  Görüntü Yönetmeni: Barış Özbiçer
  Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
  Proje Asistanı: Gökhan Avkıran
  Prömiyer: 30 Aralık 2009
  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Maddi Katkılarıyla.

  istanpoli

  İstanpoli’de ilk oyun KASSAS artık sahnede, sırada Micahel Laub’un İstanbul Portreleri için kadınlara çağrısı var, ardından Claude Wampler PERFORMANCE ile garajistanbul sahnesinde olacak.
  İstanbul'un eski isimlerinden biri olan ve Yunanca “şehre doğru” anlamına gelen is-tan-poli, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyacağı 2010 yılında çağdaş gösteri sanatlarının dünyaca ünlü 5 sanatçısını İstanbul’da ağırlayacak.

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği'nin desteklediği en büyük projelerden olan ve garajistanbul tarafından geliştirilen “istanpoli”de 5 dünya çapında tasarımcı İstanbullularla, İstanbul'a dair, İstanbul için 5 oyun hazırlayacak. Sahnede İstanbullular ve İstanbul olacak.

  Türkiye'den Övül Avkıran - Mustafa Avkıran [10+], A.B.D.'den Claude Wampler, Belçika'dan Michael Laub, Belçika'da çalışmalarını sürdüren Amerikalı koreograf Meg Stuart (Damaged Goods) ve Almanya'dan Rimini Protokoll'ün hazırladıkları oyunlar 2010 yılı boyunca garajistanbul'da, daha sonra da dünyanın çeşitli yerlerinde seyirci ile buluşacak. Oyuncuların profesyonel olması gerekmeyeceği bütün oyunlarda sahnede İstanbullular olacak.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul 2010 İlk Forum Tarih
2010-2011 İstanbul Sağlık Meslek Liseleri Taban Puanları Liselerimiz 12 Ocak 2011
Oktay Kan Party In İstanbul 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 25 Aralık 2010
360 İstanbul Lounging 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 23 Aralık 2010
Şirin Pancaroğlu İstanbulun Ses Telleri 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 18 Aralık 2010
Hakan Kumru & Necip Yılgın İstanbul'a Dair Türküler 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 10 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş