İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilgileri

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 3 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Veteriner Fakültesi - Veterinerlik Fakültesi - fakülteler - iü veterinerlik fakültesi  [​IMG]

  Veteriner Hekimliğin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Ateşin, yazının ve tekerleğin icadı kadar önemli bir olay da insanoğlunun hayvanları evciltmesidir. İlk evciltilen hayvan ile veteriner hekimliği mesleğinin de başladığı kabul edilir. Zaman içerisinde çeşitli hayvan türlerinin evcil hale getirilmesi ile insanlar daha uzak mesafelere ulaşarak yeni yerleşim merkezleri kurmuşlar ve sonuçta bilim ve uygarlık sınır tanımadan gelişimini sürdürmüştür. Ancak, yüzyıllar boyu süren salgın hastalıklar karşısında özellikle 17. ve 18. yüzyıllarda çok sayıda hayvan kaybedilmiştir. O güne değin tedavide yaygın olarak kullanılan ilkel, ampirik yöntemlerin artık yararı olmadığı anlaşılmaya başlanmış ve 1762 yılında dünyada ilk olarak bilimsel anlamda eğitim verecek bir okul Fransa'nın Lyon kentinde açılmıştır. Okulun mezunlar vermesinden sonra salgın hayvan hastalıkları ile mücadelede sağlanan büyük başarı diğer Avrupa ülkelerinde de yeni Veteriner okullarının açılmasını gündeme getirmiştir.

  Yurdumuzda ise, Veteriner Hekimliği öğrenimine ilk olarak 1842 yılında İstanbul'da başlanır. Başlangıçta ordunun gereksinimi olan Veteriner hekimleri yetiştirmek amacı ile kurulan "Askeri Veteriner Okulu" na 1881 yılından itibaren sivil öğrenciler de alınır. Ancak yıldan yıla artış gösteren salgın hastalıklar ve ağırlaşan hayvancılık sorunları sivil bir veteriner okulunun açılmasını zorunlu hale getirir.

  Bunun sonucu olarak, 1889 yılında yine İstanbul da Sivil (Mülkiye) Tıp Okulu bünyesinde ilk sivil veteriner okulu kurulur. 1920 yılında ise; çeşitli nedenlere bağlı olarak İstanbul’un Selimiye semtinde sivil ve askeri veteriner okulları “Yüksek Veteriner Okulu” adı altında birleşirler. Ankara da 1933 yılında Ziraat Bakanlığı’na bağlı Yüksek Ziraat Enstitüsü bünyesinde yer alan Veteriner Fakültesi açılınca, İstanbul'da ki bu okul da kapatılır. Veteriner hekimliği öğrenimi tam 91 yıl (1842-1933) İstanbul da devam ettikten sonra gelişimini Ankara da sürdürür.

  Nüfus ve besin ihtiyacının artışına paralel olarak ülkede hayvancılığın kazandığı önem ve veteriner hekim sayısının yetersizliği 31 yıl sonra İstanbul da yeni bir veteriner fakültesinin açılmasını gündeme getirir. Bu amaçla, İstanbul Üniversitesi Senatosu 16.07.1964 günü kendi bünyesinde bir Veteriner Fakültesi’nin kurulmasına karar verir. Sonuçta; İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne 1972-1973 eğitim-öğretim yılından başlanmak üzere öğrenci alınır. Fakültemiz Selimiye deki Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı’na ait Yüksek Veteriner Okulu’nun tarihi binalarında ve sınırlı olanaklar altında 15 yıl boyunca (1972-1987) eğitim-öğretim ve araştırma hizmetlerini sürdürür. Zaman içerisinde artan öğrenci sayısı ve fiziki yetersizlikler nedeniyle, Selimiye’deki fakülte binaları yetersiz kalır. Buna bağlı olarak, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nde çağdaş mimari bir anlayış ile inşa edilen Veteriner Fakültesi binaları hizmete girer. Veteriner Fakültesi binaları 17.Ağustos.1999 “Büyük Marmara Depremi” nde ağır hasar görür. Fakültede öğrenime ara vermeden ve güç koşullar altında binaların onarımı tamamlanır. Günümüzde eğitim-öğretim ve araştırma çalışmaları bu binalarda sürdürülmektedir. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi beş bölüm, 17 anabilim dalı ve 100’e yakın öğretim üyesi ile eğitim, öğretim ve araştırma hizmetleri vermeye devam etmektedir. Fakültemizde ilk mezunların verildiği 1977 yılından bugüne kadar 4500'e yakın veteriner hekim mezun olmuştur

  İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Avcılar Kampüsü, 34320 Avcılar-İstanbul

  Tel: 0 212 473 70 70 Faks: 0 212 473 72 41


  http://veteriner.istanbul.edu.tr
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş