İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu Bilgileri

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 28 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adalet Meslek Yüksekokulu İletişim - Adalet Meslek Yüksekokulu tarihçe - Adalet Meslek Yüksekokulu resimleri - Adalet Meslek Yüksekokulu - istanbul myo - myo - meslek yüksek okulları


  [​IMG]

  1970'li yılların sonlarına doğru, Adalet Bakanlığı bazı kuruluşların temsilcileri ile yaptığı ön temasların sonucunda, gördüğü lüzum üzerine hukuk fakültelerinin bulunduğu illerde ve bu fakültelere bağlı olarak Adalet Meslek Yüksek Okulu isminde okulların açılması için girişimde bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığına, Bakanlık Kanunlar Planlama Araştırma Genel Müdürlüğünce gönderilen 15 Mayıs 1978 tarih ve 210 sayılı yazıda bu yüksekokulların kuruluş amacı;

  "....cezaevleri, icra daireleri ve mahkeme kalemlerinde görev yapacak elemanları günün koşullarına göre eğitmek ve hazırlamak ve hizmetin süratle yapılmasını sağlamak"

  olarak belirtilmiştir.

  Adalet Bakanlığının bu girişimini İ.Ü.Hukuk Fakültesi Fakülte Kurulu olumlu karşılayarak Fakülteye bağlı böyle bir yüksekokulun açılmasını yerinde görmüş ve Adalet Meslek Yüksekokulu kurulmasına dair vermiş olduğu karar gerekli hukuki prosedürden geçirilerek kesinleşmiştir. Bu işlemi takiben Adalet Meslek Yüksekokulunun Kuruluş Yönetmeliği hazırlanmış, İstanbul Üniversitesi Senatosunca kabul edilerek 6 Nisan 1979 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Kuruluş Yönetmeliğinin yayımlanmasından hemen sonra ise Yüksekokul Öğretim ve Sınav Yönetmeliği de aynı prosedürden geçirilerek 19 Kasım 1979 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Böylelikle, Yüksekokulumuz 17 Aralık 1979 tarihinde eğitim - öğretim hayatına başlamıştır.

  Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, İstanbul Üniversitesinin genel değerlerini yansıtan kaliteli öğrenci yetiştirmek okulumuzun temel amacıdır.

  Mezuniyet Sonrası İş Olanakları

  Mezunlarımız Adalet Bakanlığı'nın açmış olduğu sınavı kazanmak kaydıyla, adalet dairelerinde yazı işleri müdürlüğü, icra dairesi müdürlüğü, zabıt katipliği ile ceza infaz kurumlarında müdürlük yapabilmekte ayrıca noterlerde ve hukuk bürolarında da çalışabilmektedirler. Özellikle son yıllarda özel şirketler ve bankaların hukuk bürolarında çalıştırılmak için okulumuz mezunlarına talep artmaktadır. Ayrıca ilgili yönetmelik şartlarının yerine getirilmesi durumunda öğrencilerimiz, başta hukuk fakülteleri olmak üzere 4 yıllık programlara da devam edebilmektedir.

  İletişim


  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Hukuk Fakültesi Adalet Meslek Yüksekokulu

  16 Mart Şehitleri Caddesi No : 20 Vezneciler / İstanbul

  http://istanbuluniversitesi.hukukfakultesi.gen.tr
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş