İstanbul Özel Alman Lisesi

'Liselerimiz' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İstanbul Özel Alman Lisesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul Özel Alman Lisesi (kısaca Alman Lisesi, Alm. Deutsche Schule Istanbul), İstanbul'un Beyoğlu semtinde bulunan bir özel yabancı lisedir. Öğrencilerini Ortaöğretim Kurumları Sınavı'ndaki (OKS) başarılarına göre alır.

  Öğrenim süresi

  1998'e kadar: 1 yıl Hazırlık + 3 yıl Ortaokul + 4 yıl Lise toplam 8 yıl. İlk yıl okunan Hazırlık'ta bir yıl sınıfta kalınırsa, Hazırlık sınıfı yinelenirdi. Tekrar sınıfta kalma durumunda öğrencinin okulda okuma hakkı kaybolurdu.
  1998'den beri: 1 yıl Hazırlık + 4 yıl Lise toplam 5 yıl.
  Alman veya yabancı öğrenciler (genellikle diğer Almanca konuşan ülkelerden) ise 5. sınıftan 12. sınıfa kadar Türk öğrencilerden ayrı bir "A" sınıfında 8 yıl okumaktadırlar. Ayrıca Alman öğrenciler için bir Anaokulu ve İlkokul (1-4. sınıf) da bulunmaktır.

  Öğretim dili

  Almanca (Matematik ve Fen dersleri dahil), İngilizce, Türkçe, ayrıca seçmeli olarak (sadece yabancı öğrencilere) Fransızca ve Latince. Öğretmenlerin çoğu da yabancı uyrukludur. Alman öğrenciler için Fransızca zorunlu dil dersidir. Ayrıca Alman öğrenciler Türkçe dersi alabilirler.


  Almanca, İngilizce gibi yabancı dil derslerini, Matematik, Fen, Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi temel bilim derslerini Alman öğretmenler verir. Bazı Alman öğretmenlerin unvanı Dr.'dır.


  Öğretmenler, Alman Hükümeti'nin zorunlu resmi hizmeti kapsamında (Zivildienst) eğitimci olarak geçici bir süre bu okulda çalışırlar. Bu süre genelde 5 yıldır.

  Kütüphane [değiştir]

  Yaklaşık 6.000 kitap bulunmaktadır. Ayrıca 2000 yılında binaya eklenen çatı katındaki yeni kütüphanedeki çalışma masaları ve bilgisayarlarla öğrencilere internet aracılığıyla yeni kaynaklara ulaşma ve okuldaki boş vakitlerinde sessizce ders çalışma imkanı sağlanmıştır.

  Laboratuarlar, atölyeler ve tesisler

  35'er kişilik 2 fizik, 2 kimya, 2 biyoloji ayrıca 31 bilgisayarın bulun*duğu 30 kişilik bilgisayar laboratuarları vardır. 30'ar kişilik 2 müzik salo*nu ve 35 kişilik resim atölyesi bulunmaktadır. Her türlü kültürel ve sportif etkinliğin yapıldığı iki kapalı spor salonu, açık hava spor alanları ile sosyal, kültürel faaliyetler için 120 kişilik bir konferans salonu (Aula) bulun*maktadır.

  Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler

  Okulda her alanda, her türlü faaliyetler başarılı bir şekilde yürütülmekte olup, çeşitli yarışma*lar ve etkinliklere katılım sağlanmaktadır. Okulda klasik müzik eğitimi, yaylı ve nefesli sazlar eğitimi de isteğe bağlı olarak verilmektedir.
  Okul, heryıl düzenlenen KASDAV Liselerarası Müzik Yarışması'na katılmakla beraber şu ana kadar bu yarışmadan birçok ödül almıştır. Bununla beraber, Üsküdar Amerikan Lisesi tarafından düzenlenen TIMUN-(Turkish International Model United Nations) konferansına ve Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulu tarafından düzenlenen MUNESCO-(Model Unesco) konferanslarına katılır.
  Ayrıca en az 40 yıldır, her yıl, İstanbul Alman Konsolosluğu'nun Tarabya'daki yazlık yerinde Sportfest adı verilen, okul spor müsabakaları düzenlenmektedir. Boğaziçi Üniversitesi'nin Sportfest'i buradan gelmektedir.
  Yine mezunların düzenlediği Sosis Günü her yıl ya okulda ya da Tarabya'da yapılır.

  Diplomalar

  Lise Diploması
  Abitur
  Deutsches Sprachdiplom: Almanya ve Almanca konuşulan diğer ülkelerde, öğrencinin Alman Dili'ne hakim olduğunu gösteren belge. Bu diplomayla öğrenci Almanya'da yabancı öğrenci statüsünde üniversite öğrenimine devam edebilir.
  Burslar

  Alman Lisesi'nde ABITUR sınavını başarıyla tamamlamış en az bir öğrenci, Almanya'da eğitim için DAAD bursunu almaya hak kazanır. Ayrıca, Alman Lisesi Yönetim Kurulu 2001 yılından beri, ABITUR'u başarıyla tamamlamış bir öğrenciye burs vermektedir.

  Tarihçe

  11 Mayıs 1868 - "Alman Mektebi İdare Cemiyeti" tarafından kurulmuş olan Alman Lisesi 24 öğrenciyle öğrenime başladı.
  1879 - Hazırlık kursları açıldı, böylece yabancı uyruklu öğrencilerin yanısıra Almanca bilmeyen öğrencilerin de okula alınması sağlanmış oldu.
  1882 - "Kindergarten" (Çocuk Yuvası) faaliyete geçti.
  1893 - Öğrenci sayısı 600'e ulaştı.
  1897 - Günümüzde de kullanılmakta olan Alman Lisesi binasının birinci kısmı Yüksek Mimar Kapp von Gülstein ve Osmanlı Bankası Müdürü Wülfing’in maddî ve manevî yardımları ile yaptırıldı.
  1903 - Okul binasının ikinci kısmı beş katlı olarak inşa edildi.
  1911 - Alman Lisesi, son sınıf imtihanı yaparak diploma verme hakkını kazandı.
  1918 - Birinci Dünya Savaşı sonunda Alman Lisesi kapandı ve okul binası işgal kuvvetleri tarafından işgal edildi.
  1924 - Alman Lisesi Polonya sokağında (bugunkü Nuruziya Sokak) kiralık bir binada yeniden öğretime açıldı
  1925 - Esas bina iade edildi.
  1945 - Milli Eğitim Bakanlığı’nın emriyle İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, okulu geçici olarak devir aldı ve bu binada İstanbul Atatürk Kız Lisesi öğretim yaptı.
  1 Ekim 1953 - Alman Lisesi bahsi geçen binada tekrar açıldı.
  Ünlü mezunlar

  Yalçın Doğan, gazeteci
  Bülent Eczacıbaşı, işadamı, Eczacıbaşı Holding'in CEO'su
  Deniz Gökçe, ekonomist, gazeteci
  Kerem Kabadayı, rock müzisyen
  Kenan Kalav, aktör
  Melih Kibar, pop müzik bestecisi
  Erkin Koray, rock müzisyen
  Cem Köksal, rock müzisyen, gitarcı
  Haluk Kurosman, müzisyen, prodüktör
  Atıl Kutoğlu, modacı
  Meral Tamer, gazeteci
  Sinan Tara, işadamı, ENKA Holding'in CEO'su
  Harun Tekin, Mor ve Ötesi Grubu Solisti
  Cem Uzan, işadamı ve politikacı
  Cüneyt Zapsu, başbakan başdanışmanı
  Ahmet Emin Yalman, gazeteci
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul Özel Alman Forum Tarih
İstanbul'un özellikleri maddeler halinde kısa İstanbul Tanıtımı 24 Ocak 2017
İstanbulun coğrafi ve nüfus özelikleri kısaca İstanbul Tanıtımı 3 Mayıs 2015
İstanbulun Tarihi Özellikleri Nelerdir? İstanbul Tanıtımı 13 Haziran 2012
İstanbulun Coğrafi Özellikleri İstanbul Tanıtımı 12 Kasım 2011
İstanbulun İlçeleri ve Özellikleri Nelerdir İstanbul Tanıtımı 17 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş