İsrail Tazminat Ödeyecek

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İsrail Tazminat Ödeyecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gazze'ye Düzenlediği Operasyonda BM'ye Ait Binalara da Zarar Veren İsrail, 10 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek.

  [​IMG]

  Gazze'ye düzenlediği operasyonda Birleşmiş Milletler'e ait binalara da zarar veren İsrail, 10 milyon Dolar tazminat ödeyecek. İsrail, bu ödemeyle Gazze saldırısından dolayı ilk kez tazminat Ödemiş olacak. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği 22 günlük Dökme Kurşun operasyonunda BM'ye ait okul binaları, ofisler, araçlar ve depolar zarar görmüştü

  Ancak İsrail, operasyon sırasında BM'ye ait binaların hedef alınmadığını konusunda ısrar ediyor. Ödemenin de verilen "yan zararlar" için olduğunu belirtiyor. İsrail ayrıca operasyon sırasında Hamas savaşçılarının BM binalarında veya yakınlarında mevzilendiğini öne sürüyor.

  İsrail'in tazminat ödemesine yönelik karar, aylar süren bir soruşturmanın ardından alındı. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında BM tarafından gerçekleştirilen bir soruşturmada İsrail askerlerinin en az 7 kez, "Birleşmiş Milletlere ait bina ve müştemilatının dokunulmazlığını" ihlal ettiği kaydedilmiş, İsrail'in ölüm ve yaralanmalara sebep olduğu vurgulanmıştı. O dönemde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail'den BM malına zarar verdiği için 11 milyon Dolar tazminat isteneceğini açıklamıştı.

  İsrail'in tazminat ödeyeceğini açıklayan İsrailli yetkililer, ödeme yapmalarının ise "bir iyi niyet jesti" olarak ve İsrail'in BM ile birlikte iyi çalıştığı şeklinde görülmesi gerektiğini belirtti. Yetkililerin açıklamasına göre İsrail'in tazminat ödeme kararı almasını BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a bizzat Savunam Bakanı Ehud Barak haber verdi.

  Üç hafta süren İsrail operasyonunda bin 400'ten fazla Filistinli hayatını kaybetmişti. BM rakamlarına göre de saldırılarda 50 bin ev, 800 sanayi birimi, 200 okul, 39 cami ve iki kilise ya zarar gördü ya da tamamen yıkıldı. (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsrail Tazminat Ödeyecek Forum Tarih
İsrail Ülkesin Bayrağı Ülkeler Coğrafyası 2 Eylül 2012
2013 İsrail Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 28 Temmuz 2012
İsrail Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 8 Nisan 2012
İsrail'in Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
İsrail Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 1 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş