İsrail Askerine Filistin'e Girme Engeli

'Yurt Dışı Haberler' forumunda Mavi_inci tarafından 25 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İsrail Askerine Filistin'e Girme Engeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsrail ordusunun, Filistin yönetiminin de bir süredir talep ettiği gibi, askerlerine istedikleri zaman Filistin şehirlerine girip çıkmalarına yasak getirme olasılığını değerlendirdiği öne sürüldü.


  Haaretz gazetesi, İsrail ordusunun, askerlerin istedikleri anda Filistin kentlerinde girip çıkmalarının önlenmesi olasılığına ilişkin hazırlık çalışmalarına başladığını bildirdi.

  Ordunun Batı Şeria bölümünde görevli üst düzey subaylar, gazeteye, Filistinli güvenlik görevlileri ile artan işbirliği ve İsrail İç Güvenlik Servisinin istihbari yetenekleri dikkate alındığında, böyle bir değişikliğin olması halinde ordunun bunun üstesinden gelebileceğini söylediler.

  Askeri kaynakların, böyle olası bir değişikliğin güvenlik konusunda olumsuz etkisinin olmayacağına inandıkları belirtilirken, bir subayın "Güvenlik kuruluşları şehirleri iyi kontrol ediyor. Bir şehirden diğerine kaçmak isteyen bir terörist, kolayca saklanma imkanı bulamaz" dediği kaydedildi.

  2007 yılı sonundaki Annapolis zirvesinden bugüne gelinen süreçte İsrail ordusu, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinin giriş-çıkışlarında ve Filistinli kent, kasaba ve köyleri birbirine bağlayan yollarda kurulan askeri kontrol noktalarını, barikatların çoğunu kaldırmış ve seyahat kolaylıkları sağlamıştı. Ancak yine de Batı Şeria'da Filistin kentlerinden İsrail tarafına girişlerde askeri kontrol noktaları bütünüyle etkisini sürdürüyor.

  Oslo Anlaşmasına göre, A bölgesi olarak tanımlanan Ramallah, Tulkarim, Kalkilya, Nablus, El Halil, Beytüllahim, Cenin ve Eriha gibi kentler resmen Filistin Yönetiminin güvenlik sorumluluğunda bulunuyor. Ancak buna rağmen söz konusu Filistin kentlerinde, İsrail ordusu hemen her gece baskın ve operasyonlar düzenliyor, tutuklamalar yapıyor. İsrail askerlerinin baskınları sırasında, Filistin Yönetimine bağlı güvenlik güçleri ortalıktan çekiliyor.

  İsrail Kanal 10 televizyonu, dün gece Batı Şeria'da yapılan operasyonlarda İsrail ordusunun "aranan" 10 Filistinliyi yakaladığını duyurdu.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsrail Askerine Filistin'e Forum Tarih
İsrail askerine havan saldırısı Yurt Dışı Haberler 29 Kasım 2008
İsrail Ülkesin Bayrağı Ülkeler Coğrafyası 2 Eylül 2012
2013 İsrail Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 28 Temmuz 2012
İsrail Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 8 Nisan 2012
İsrail'in Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş