İspanya'da Terör Alarmı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İspanya'da Terör Alarmı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İspanya'da Terör Alarmı


  ispanya, 1 Ocak 2010 itibariyle AB dönem başkanlığını isveç'ten devralıyor. ispanya içişleri Bakanlığı, olası bir terör saldırısına karşı ülke genelinde alarmın orta düzey olarak açıklanan '2'ye çıkarıldığını duyurdu.

  ispanya içişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, anti terörizm alarmının '2'ye yükseltilmesinin nedeni olarak, ispanya'nın 1 Ocak'tan itibaren AB dönem başkanlığını yürütecek olmasıyla bağlantılı olarak ETA örgütünün saldırı yapma riskinin bulunması ve son dönemlerde ABD yönlü uçuşlarda uluslararası terörizm kuşkulu olayların görülmesi gösterildi.

  içişleri bakanı uyardı

  Alarm kapsamında, 'vatandaşların güvenliğini ve düzeni bozmaya yönelik herhangi bir girişimin önlenmesi için güvenlik önlemlerinin ve kontrollerin artırılacağı' bildirildi.

  Bu arada ispanya Resmi Haber Ajansı EFE, terörle mücadele polisinin hazırladığı ETA ile ilgili bir raporu yayımladı. Söz konusu rapora göre ispanyol polisi, ETA'nın bakanlık veya jandarma binasına terörist saldırı ve bir kişiyi kaçırma planladığı yönünde uyarıda bulunurken, herhangi bir tarih veya net bir hedef belirtilmedi.

  ispanya içişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba, ispanya'nın üstleneceği AB dönem başkanlığı sırasında ETA'nın 'gösterişli bir saldırı' veya 'adam kaçırma eylemi' yapabileceği uyarısında bulunmuştu.

  Ses getirecek eylemler

  Bask bölgesinde yayın yapan Euskadi Radyosu, istihbarat raporlarına göre ETA'nın önümüzdeki günlerde ses getirecek önemli eylemler hazırlığı içinde olduğunu duyurdu. Habere göre hedefler arasında bakanlık ve emniyet binaları da yer alıyor. istihbarat raporunda ayrıca ETA'nın üst düzey bir yetkiliyi kaçırmayı planladığı duyumuna da yer verildi.

  Rubalcaba'nın sözleri, 'ilk kez ispanya'da tarihinde bir içişleri bakanı bu şekilde halkı kaygılandıran açıklamalar yapıyor. Oysa kaygılı olması gerekenler teröristlerdir. Kaygılıymış gibi görünmesi gereken son kurum ise içişleri bakanlığıdır' diyen ana muhalefetteki ispanya Halk Partisi tarafından sert dille eleştirildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İspanya'da Terör Alarmı Forum Tarih
İspanya'da Giyim Nasıldır, İspanya'nın Kıyafetleri Nasıldır? Ülke Kültürleri 24 Ağustos 2011
İspanya'da Endülüs Emevi Devletinden Kalan Eserler Nelerdir? Ülke Kültürleri 21 Mart 2011
İspanya'dan Kareler Dünya Ülkeleri - Resimleri 6 Temmuz 2009
İspanya'daki İlginç Taş Evler İlginç Resimler 20 Şubat 2009
İspanya'dan Andalucia Mutfağı - Gazpacho, tapas Dunya Mutfakları 6 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş