İspanya'da Endülüs Emevi Devletinden Kalan Eserler Nelerdir?

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İspanya'da Endülüs Emevi Devletinden Kalan Eserler Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İspanya'da Endülüs Emevi Devletinden Kalan Eserler Nelerdir?

  Kurtuba Camii (İspanyolcada Arapça مسجد "Mescit" kelimesinden türemiş Mezquita adıyla bilinir)İspanya'nın Cordoba şehrinde sonradan kiliseye çevrilmiş olan camidir. Endülüs Emevilerinin başkenti Kurtuba'da 600 cami vardır. Bu camilerin en anıtsal ve ihtişamlısı Kurtuba Camii'dir. Vadil-Kebir nehri kenarındaki caminin temelini 786'da I. Abdurrahman atmıştır.


  Caminin kare minaresinin kenarları 8.48 m'dir. Kubbe sisteminde üst üste binen kemerlerde kırmızı beyaz mermer kullanılmıştır. Cami içinde 1293 sütun vardır (Özkeçeci, 2006:247). Bu ulu cami bugün Cordoba Katedrali'dir.


  [​IMG]

  Oymalı mermer mihrabı bütün camiler içinde en güzel mihraplardandır. Duvarlarda kufi yazılar lacivert zemine altınla yazılmıştır. Minber, pek çok fildişi parçayla, değerli taşlardan altın çivilerle yapılmıştır.

  İspanya'nın Cordoba (Kurtuba) şehrinde, şehrin ortasından geçen Guadalquivir (Vad'il Kebir) ırmağının kenarında bulunan Kurtuba Camii dünyanın en büyük ve en eski camilerinden biridir.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İspanya'da Endülüs Emevi Devletinden Kalan Eserler Nelerdir?

  Granada'nın merkezinde Endülüs döneminden kalan iki önemli eserden biri, Corral del Carbón diye adlandırılan kervansaray, diğeri ise Alcaicerie adlı şark usulü çarşıdır
  . Corral del Carbón, tüm İspanya'da yıkılmadan günümüze ulaşan tek kervansaray örneğidir. Burada, özellikle Kuzey Afrika'dan mal satmaya veya mal almaya gelen tüccarların kaldıkları sanılmaktadır. İspanya altın çağında (16.. yy.=Edad de Oro) burası bir süre tiyatro gösterileri için merkez olmuştur. Artık turizm enformasyon bürosu olarak hizmet veren binanın avlusunda, yaz geceleri flamenco gösterileri yapılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İspanya'da Endülüs Emevi Forum Tarih
İspanya'da Giyim Nasıldır, İspanya'nın Kıyafetleri Nasıldır? Ülke Kültürleri 24 Ağustos 2011
İspanya'da Terör Alarmı Yurt Dışı Haberler 30 Aralık 2009
İspanya'dan Kareler Dünya Ülkeleri - Resimleri 6 Temmuz 2009
İspanya'daki İlginç Taş Evler İlginç Resimler 20 Şubat 2009
İspanya'dan Andalucia Mutfağı - Gazpacho, tapas Dunya Mutfakları 6 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş