İsmailiye Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat

'Karadeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İsmailiye Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsmailiye Köyü Reşadiye - İsmailiye Köyü Hakkında -İsmailiye Köyü Tanıtımı - İsmailiye Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 433 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60700
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe [[Reşadiye

  Tarihi İsmailiye Köyü 'nün ismine tarih kitaplarında 1300 yılında SAMEYİL olarak rastlanmaktadır.İsmailiye köyünün geçmişi Sivas Doğanşar'a dayanmaktadır.Köyümüz 1937 yılına kadar Doğanşar'a bağlı iken, bu tarihten sonra Reşadiye ilçemize bağlanmıştır.

  Kültür
  Köyümüzün temelini yayla kültürü oluşturur. İlk yaylamız Çökercük(Sameyil yurdu)'e çıkmakla başlamıştır. Şuan Doğanşar sınırları içinde kalan bu yaylamıza 1950 yılından sonra daha da gidilmemiştir. Bizde İsmailiye Köyü Derneği olarak, köyümüzde hayatta kalan büyüklerimizi 56 yıl sonra tekrar eski yaylalarına götürerek o günlerin mutluluğunu kendileriyle paylaştık. Köylülerimiz yayla kültürlerini Bayramaltı ve hasan Tepesi yaylalarında halen sürdürmektedirler. Köyümüzde ata sporumuz güreşe ilgi çok büyüktür.Köy düğünlerimizde eski geleneklerimizi devam ettirmek bakımından güreşler yapılmaktadır. Bu çayırlardan gelip yetişen milli güreşçilerimiz mevcuttur. Bunlar; Dursun ORUÇ(Türkiye şampiyonu), Nizamettin ORUÇ(Türkiye şampiyonu, Uluslararası turnuvalarda şampiyonluk, 1981 yılında Yugoslavya'nın Pula kentinde yapılan Balkan Şampiyonası'nda birincilik kürsüsüne çıkarak İstiklal Marşımızı dinletmiştir.Daha sonraları güreşimize milli takım antrenörlüğü ve kulüp antrenörlüğü yaparak hizmetlerine devam etmiştir.

  Coğrafya
  Tokat iline 88 km, Reşadiye ilçesine 25 km uzaklıkta olup Sazak Beli'nin arkasında Dumanlı Dağları'na cephe Yeşilırmak Vadisi üzerinde kurulu Tahta, Cineel, Kenekirgil, Acuhgil, Hülüklü, Pirceel, Hündülü ve Cüceel'den oluşan 8 Mahallenin birleşmesinden meydana gelen şirin bir köydür.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1221
  2000
  1997 1000

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda aileler kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde arpa, buğday, sebzecilik ve meyvecilik yaparlar. Hayvancılık büyükşehirlere göç vermeden önce çok yönlü yapılırdı. Koyun, keçi, manda, karasığır yetiştiren köylüler bunların çoğunu bırakarak sadece kurbanlık sığır ile kümes hayvancılığına yönelmiştir. Köyümüzde arıcılıkta son zamanlarda yaygın şekilde yapılmaktadır.Köyümüzde gelinlerimizin çeyizini süsleyen el sanatları, nakışlı çoraplar, çanta, patik vb. şeylerin yanısıra kese de insanlarımız için önemli bir gelir kaynağı oluşturmuştur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  [​IMG]
  Altyapı bilgileri
  Köyde 2 adet ilköğretim okulu vardır. Fakat eğitim yapılmamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsmailiye Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş