İsmail Hüsrev Tökin Kimdir - İsmail Hüsrev Tökin Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İsmail Hüsrev Tökin Kimdir - İsmail Hüsrev Tökin Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsmail Hüsrev Tökin Kimdir - İsmail Hüsrev Tökin Resimleri - İsmail Hüsrev Tökin Biyografisi - Siyasetçi İsmail Hüsrev Tökin  İsmail Hüsrev Tökin, (d. 1902) – ö. 1992), Türk siyasetçi.

  İstanbul doğumlu yazar.

  14 Mart 1902 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Avusturya Lisesi'nde yaptı. 1922-1925 yılları arasında Moskova'daKUTV'da yüksek öğrenimini tamamladı. Aynı yıllarad KUTV'da yapılan iktisat seminerlerine devam etti. KUTV 'da okutman (lektör) olarak da görev yaptı.1922 Sovyetler Birliği'ne gitti. Burada da eğitim aldı.Türkiye'ye döndükten sonra,1925 Komünist tevfikatında hapse mahkûm oldu. 1927 yılında TİÇSF'den ayrıldı. 1927 yılından sonra çeşitli kuruluşlarda çalıştı. 1929 yılına kadar bir Alman ihracat firmasının Türkiye temsilciliğinde çalıştı. Firma adına mal bağlantıları yapmak üzere Anadolu'da üretim alanlarında üreticilerle konuşurken köylülerin sosyo- ekonomik durumları hakkında bilgi topladı. Daha sonra Ziraat Bankası'nın kredi kooperatiflerinin ilk önce nerelerde kurulacağını incelemek üzere çıktığı Anadolu gezilerinde yine köylerde üreticilerin sosyal ilişkileri hakkında bilgiler derledi. Bu bilgiler, kısmen Türkiye Köy İktisadiyatı kitabına malzeme oldu.1934 yılında “Türkiye Köy İktisadiyatı” çalışmasını yazdı bu çalışması döneminin çok ötesindedir. Daha sonraları adı pek anılmayan Tökin istihbaratçı olduğu ve dönemin istihbarat örgütü Milli Emniyet (Amale) Hizmetlerinde çalıştığı öne sürüldü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsmail Hüsrev Tökin Forum Tarih
Akçapınar İsmail Türk İlköğretim Okulu Bilgileri Turgutlu Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Haziran 2012
Topuzlar Şehit Ismail Çoban İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Mayıs 2012
İsmail İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 27 Şubat 2012
Seda Sayan İsmail YK Ah Aşkım Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 9 Ocak 2012
İsmail Otar Kimdir - İsmail Otar Hayatı Biyografi & Otobiyografi 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş