İsmail Canbulat Kimdir - İsmail Canbulat Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 14 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İsmail Canbulat Kimdir - İsmail Canbulat Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsmail Canbulat Kimdir - İsmail Canbulat Resimleri - İsmail Canbulat Biyografisi - İsmail Canbulat Hakkında  İsmail Canbulat, (d. 1880, İstanbul, Türkiye) - (ö. 13 Temmuz 1926), Türk siyasetçi.

  Büyük Çerkes sürgünü'nde Anadolu'ya göçetmiş bir Adıge Hatko ailesindendir. Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, Manastır ve Selanik'te görev yaptı. Meşrutiyetin ilanını sağlamak için Makedonya'da yapılan çalışmalarda büyük rol oynadı. Meşrutiyetin ilanı üzerine İstanbul'la gelerek Harp Okulu'nda tarih öğretmenliği yaptı. 1909 yılında askerlikten ayrıldı ve Büyükada Kaymakamlığı'na atandı.

  1912 yılında İzmit milletvekili olarak mebuslar meclisine girdi. Balkan Savaşı'na gönüllü yedek subay olarak katıldı. Savaştan sonra Milli Emniyet ve birkaç ay sonrada Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı. İstanbul valisi ve İstanbul şehremini oldu. Stokholm Elçiliği'ne atandı. 30 Temmuz 1918 tarihinde Dahiliye Nazırlığı'na getirildi. 30 Eylül'de bu görevden ayrıldı. Mütareke devrinin başında İttihat ve Terakki Fırkası'nın kendini feshi kararı almasından sonra Teceddüd Fırkası (Yenilenme Partisi) kurucuları arasında bulundu. Damat Ferit Paşa hükümeti tarafından tutuklandı ve İngilizler tarafından Malta'ya sürüldü. Sürgünden döndükten sonra 1923 yılında TBMM İstanbul II. dönem İstanbul milletvekili oldu. Rauf Bey'le birlikte Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kurucusu ve yöneticileri arasında yer aldı.

  1926 İzmir suikasti'nin ardından tutuklandı. İzmir'de Atatürk'e düzenlenen suikastla ilgisi olduğu iddiasıyla İzmir'de İstiklal Mahkemesi kararıyla 1926'da asılarak idam edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsmail Canbulat Kimdir Forum Tarih
Akçapınar İsmail Türk İlköğretim Okulu Bilgileri Turgutlu Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Haziran 2012
Topuzlar Şehit Ismail Çoban İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Mayıs 2012
İsmail İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 27 Şubat 2012
Seda Sayan İsmail YK Ah Aşkım Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 9 Ocak 2012
İsmail Otar Kimdir - İsmail Otar Hayatı Biyografi & Otobiyografi 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş