İsmail Arar - Atatürk'ün İzmit Basın Toplantısı

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İsmail Arar - Atatürk'ün İzmit Basın Toplantısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsmail Arar - Atatürk'ün İzmit Basın Toplantısı
  indir

  e-kitap

  [​IMG]


  [FONT=&quot]
  [/FONT][FONT=&quot]ÖNSÖZ[/FONT]


  TBMM Reisi Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa, 1923 yılı Ocak ayının on altıncı gününü on yedisine bağlayan gece, İzmit'te,bazı İstanbul gazetelerinin baş yazarlarını kabul ederek kendileriyle beş buçuk saat süren bir görüşme yaptı.


  Bu toplantı Mustafa Kemal Paşa'nın isteği ile ve İstanbul basınının başından beri Milli Mücadele'den yana olmuş temsilcilerini günün tartışma konusu olan çeşitli sorunları üzerinde aydınlatmak, duraksamalarını dağıtmak amacı ile düzenlenmişti.

  Gazetecilerin sorulan,Paşa'nm cevaplan ve geniş açıklamalan TBMM'nin yeminli dört kâtibi tarafından harfiyen yazılıyordu.Fakat bu konuşmaların yayınlanmaması kararlaştırıldı.

  Sonraki günlerde,gazetelerinde İzmit'e gidip Mustafa Kemal Paşa ile görüştüklerinden bahseden yazarlar onun hakkında övücü yazılar yayınlıyorlar, Türkiye'nin bir yenileşme ve ilerleme döneminin başında olduğuna inandıklannı söylüyorlar fakat, alman karara uyarak, konuşmalann aynntılanm vermiyorlardı.

  20 Ocak tarihli gazetelerde ise Mustafa Kemal Paşa'nm İstanabul Matbuatı Erkânı'na Pek Mühim Beyanatı başlığı altında Paşa'mn kontrol ve tasvibinden geçtiği anlaşılan,basm toplantısında değinilen çok önemli bazı konuların çıkarılmış olduğu bir haber-bildiri yer alıyordu.

  Aynı yıl içinde Ankara'da Matbuat Müdüriyet-i Umumiyesi tarafından yayınlanan Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri İzmir Yollarında adlı kitaba da bu bildirinin alınmış olduğunu görüyoruz.

  Altı yıl sonra,1929'da Atatürk'ün yakınlarından bir gazeteci-milletvekili,onun özel iznini alarak, İzmit basm toplantısında TBMM stenografları tarafından tutulan zaptı aynen yayınladı.

  alıntıdır..emeği geçen arkadaşlara teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsmail Arar Atatürk'ün Forum Tarih
Akçapınar İsmail Türk İlköğretim Okulu Bilgileri Turgutlu Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Haziran 2012
Topuzlar Şehit Ismail Çoban İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Mayıs 2012
İsmail İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 27 Şubat 2012
Seda Sayan İsmail YK Ah Aşkım Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 9 Ocak 2012
İsmail Otar Kimdir - İsmail Otar Hayatı Biyografi & Otobiyografi 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş