İslim Kebabı TariFi

'Kebaplar ve Salatalar' forumunda Siraç tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İslim Kebabı TariFi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslim Kebabı TariFi

  900 gram kuzu eti
  500 gram
  patlıcan (3 küçükçe)
  90 gram sadeyağ ya da margarin (4 1/2 çorba kaşığı)
  3 dolmalık
  biber
  1-3 kahve fincanı su
  300 gram
  soğan (3 orta)
  Tuz
  400 gram
  domates (3 orta)

  1 Bir tencereye ya da düdüklü tencerenin içine, kemikli olarak herbir parçası 150 gramdan doğranmış 900 gram
  kuzu etinin yerleştirdikten sonra, bunların üstlerine sıra ile konulmuş, dörde bölünmüş 3 orta baş soğan, sadece 2 tanesi olmak üzere; soyulmuş ve küçük doğranmış domates, alacalanmış ve ortalarından ikiye kesilmiş ve ikişer parmak eninde parçalara doğranmış 3 küçükçe patlıcan, uzunluklarına ortalarından ikiye kesilmiş ve çekirdekleri temizlenmiş 3 dolmalık biber, sekize bölünmüş bir büyük domates, 4.1/2 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, 2 tatlı kaşığı tuz ile 1 - 2 kahve fincanı arasmda da su koyduktan sonra, tencerenin ya da düdüklü tencerenin kapağım kapatmalıdır. (İslim kebabı düdüklü tencerede pişecekse buna ancak bir kahve fincanı su; tencerede pişecekse üç kahve fincanı su katmalıdır. Sonra, tencerede pişecekse kapağın üstüne havan, büyük taş ve benzeri gibi bir ağırlık oturttuktan sonra, tencere ile kapak arasını da yarım bardak un ve üç çeyrek kahve fincanı sudan yapılmış bir hamurla macun gibi sıvamak suretiyle, tencereyi az çok buğu çıkmaz hale getirmelidir.)
  2 Sonra tencereye ya da düdüklü tencereyi ateşe oturtarak, 1 -2 saat arasmda pişmeye bırakmalıdır. (İslim kebabı düdüklü tencerede pişecekse; tencereyi gayet kuvvetli ateşe oturtarak, tencerenin üstündeki düdük, yukarıya doğru itilerek bol islim ve ıslık gibi sesler çıkarmaya başladıktan sonra hesap edilmek üzere yarıdan fazla azaltılmış ateşte, bunları 45 dakika daha pişmeye bırakmalıdır. Tencerede pişecekse; tencereyi, üstündeki ağırlık ve etrafının hamuru ile ateşe oturtarak, ilk on beş dakikası çok hafif olmak üzere ve ortadan daha az ateşte pişmeye bırakmalıdır.)
  3 Bir ya da iki saat sonra tencereyi ateşten alarak, islim kebabım tabağa almalı ve servis yapmalıdır. (Düdüklü tencereyi ateşten aldıktan sonra, düdüğünün altına bir çatal -iliştirerek, içinden aşağı yukarı islim çıkmaz bir hale gelinceye kadar islimi boşaltmalı ve sonra kapağını açarak tabağa almalı, tencerenin ise hemen etrafının hamurlarım çıkararak, yemeği tabağa almak suretiyle servis yapmalıdır.)

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İslim Kebabı TariFi Forum Tarih
Izgara Patlıcanlı İslim Kebabı Tarifi - Izgara Patlıcanlı İslim Kebabı Tarifi nedir Kebaplar ve Salatalar 15 Şubat 2010
İsLim Kebabı Kebaplar ve Salatalar 4 Aralık 2008
İslim Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Âyet Bakışlım Dini Sohbetler Dini Forum 9 Ocak 2010
Balkan Naci İslimyeli Kimdir - Balkan Naci İslimyeli Hayatı - Balkan Naci İslimyeli Sanatçı Tanıtımları 11 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş