İslamiyet'ten Önceki Yazılı Türk Edebiyatı Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İslamiyet'ten Önceki Yazılı Türk Edebiyatı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslamiyet'ten Önceki Yazılı Türk Edebiyatı Hakkında Bilgi
  İslamiyet'ten Önceki Yazılı Türk Edebiyatı
  Yazılı edebiyat, Türkler arasında yazının kullanıldığı devirlerde başlayan bir edebiyattır. Eldeki en eski ürünler 5. ve 6.yüzyıllarda yazıldığı tahmin edilen Yenisey Kırgızlarına ait balbal adı verilen mezar taşlarıdır. Ancak bu yazıtlar, adlar ve birkaç sözcükten oluşan Türkçe sözlerden ibarettir. Bu yazıtlardaki alfabe daha sonraki dönemlerde kullanılan Göktürk alfabesine göre ilkel bir nitelik taşır.
  Yazılı edebiyata ait en önemli örnekler 8. yüzyılda dikilen ve günümüze dek ulaşan Göktürk Kitabeleri'dir. Bu yazıtlara bugün Moğolistan'da bulunan Göktürk Kitabeleri, Orhun Irmağı'nın eski yatağı üzerinde bulunduğu için Orhun Yazıtları (Anıtları/Kitabeleri) denmiştir. Göktürk Kitabeleri'de Yenisey Yazıtları gibi dikili taşlar üzerine Göktürk alfabesiyle yazılmıştır.
  Yazıtlarda Doğu Göktürklerin tarihinden, komşularıyla olan ilişkilerinden savaşlarından ve yönetiminden söz etmektedir. Canlı bir söylev dili ve üslubu vardır. Bu yazıtlar, Türk dili tarihi açısından önemli belge niteliği taşır.

  Yazılı Dönem Ürünleri

  Orhun Kitabeleri ve Uygur Metinleri

  Orhun Kitabeleri

  Çinlilere karşı bağımsızlık savaşı yapan, Türk bütünlüğünü yeniden kurmak için içte ve dışta savaşan Köktürklerin hikâyesi anlatılır bu yazıtlarda. Bu abideler 38 harfli olan Köktürk alfabesiyle yazılmıştır. Bunlardan en önemli olanları 3 tanedir:

  Tonyukuk Yazıtı:
  Dört bakana vezirlik etmiş olan Tonyukuk tarafından yazılmıştır. Daha çok Çinlilerle yapılan savaşlar anlatılmaktadır.

  Kül Tigin Yazıtı: Göktürk hakanı Bilge Kağan'ın kardeşi Kül Tiğin'in ölümü üzerine Bilge Kağan tarafından dikilmiştir.

  Bilge Kağan Yazıtı: Göktürk hakanı Bilge Kağan'ın ölümünden sonra yazdırılmış bir abidedir. Son iki yazar daha çok dönemin olaylarından, törelerden ve Bilge Kağan'ın ulusuna dilediği iyi dileklerden söz eder.

  'Türk' adının geçtiği ilk yazılı belge ve Türk Edebiyatı'nın ilk yazılı örnekleri olan Köktürk abidelerinde yazılar Prof. Thomsen ve Radloff tarafından okunmuştur.

  Uygur Dönemi Eserleri

  Köktürk devletinin yıkılmasından sonra kurulan Uygur hanlıklarından kalma eserlerdir. Daha çok Buddha ve Mani dininin esaslarını anlatan metinlerdir. Bunlar turfan yöresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Uygurların kâğıda kitap basma tekniğini bildikleri anlaşılmaktadır. Dönemden kalma birçok hikâyenin yanında "kökünç" denilen bir ilkel tiyatro eserleri de vardır. Uygurlar bu eserleri 14 harfli Uygur alfabesiyle yazmışlardır

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İslamiyet'ten Önceki Yazılı Forum Tarih
İslamiyet'ten Önceki Türk Edebiyatı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 19 Nisan 2011
İslâmiyet'ten Önceki Türklerde Devlet Adamı Tipi Tarihi Bilgiler 23 Ocak 2011
İslamiyet'ten Öncesi Dünya'nın Genel Durumu Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 23 Ekim 2012
Günümüzden 500 bin yıl önceki hayat nasıldı? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Matbaanın İcadından Önceki Durum Kısa Yazı Tarihi Bilgiler 3 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş