İslamda Milliyetçilik - Milliyetçilik nedir?

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 19 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  İslamda Milliyetçilik - Milliyetçilik nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  islamda Milliyetçilik


  Milliyetçilik nedir?
  Ulusal değerleri evrensel değerlerin üstünde tutan, ulusa bağlılığın evrensel değerlere bağlılıktan, ulusal çıkarların bireysel çıkarlardan daha önemli olduğunu öne süren anlayış ve yaklaşımların genel adı. Kendi ulusunu sevip onu yüceltmeyi amaçlamaktan, kendi ırkını diger tüm ırklara üstün görerek onları egemenliği altına alma isteğine kadar uzanan çesitli versiyonları vardır.Dindeki "en değerliniz en çok kötülüklerden sakınanızdır" ayetiyle taban tabana zıttır.


  Dini tarihçesi  İslam inancına göre ilk Milliyetçi şeytandır. Kendisi ateşin çamurdan yaratıldığından hareketle kendisinin de insandan üstün olduğunu savunmuş ve bunu Allaha isyan sebebi saymıştır.  İnsanlık tarihinde ise en çok göze çarpan İsrail oğullarıdır.İkinci Milliyetçiler de Yahudilerdir.Şeytan ve Yahudi zihniyetinin mirası olan bu din,İslam geldiği zaman da kabile düzeyinde kendisini göstermiş fazla geçmeden ulus seviyesine çıkmıştır.Nitekim Ebu Lehep kendisini kölelerle bir tuttuğu için, Ebu Cehil, Haşim oğullarından çıktığı için,Yahudiler de Araplardan çıktığı için Milliyetçi dinleri sayesinde gerçeğe sırtlarını bile bile çevirmişlerdir.  İslam Milliyetçilik ile nasıl mücadele etmiştir.  1- "Allah'a ve ahiret gününe inanan bir toplumun babaları, oğulları, kardeşleri ya da akrabaları da olsa, Allah'a ve Resulüne düşman olanlarla dostluk ettiğini görmezsin" (el-Mücadele, 58/22).

  Akrabalık hakkını önde tutmakla beraber haksızlıkta bu bağın önemli olmadığını vurgulama babında denmiştir.  2- Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanımanız için uluslara, kabilelere ayırdık.En değerliniz en çok kötülükten sakınanızdır.(el-Hucurât, 49/13

  Görüldüğü gibi ayet sadece Müslümanlara değil tüm insanlara sesleniyor ve en iyi olanın dinde,cinsiyette,milliiyette değil kötülükten sakınma olduğunu söylemektedir.
  3- Ey insanlar!. Biliniz ki, hiç bir Arabın Arap olmayana, hiçbir Arap olmayanın da Arap üzerine; aynı şekilde hiçbir siyahinin siyah olmayan, hiç bir siyah olmayanın da siyah olan üzerine üstünlüğü yoktur. Kötülükten sakınma ile olan üstünlük müstesna,(Hz.Muhammedin Veda Haccından).

  Burada da insanlar olarak seslenişi önemlidir. Biz günümüzde bunları rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Ama O 1400 yıl önce bu kelimeleri söylemenin vatan hainliği sayıldığı bir ortamda söylemiştir.  4. İnsanları bir Milliyetçilik için toplanmaya çağıran, bir Milliyetçilik için savaşan ve Milliyetçilik uğrunda ölen bizden değildir. Bu ölüm cahiliye ölümüdür" (Müslim, İmare, 57; Nesaî, Tahrinı, 28; İbn Mace, Filen, 7)  Burada Milliyetçinin, İslam’ın taban tabana zıt olduğu cahiliye ahlakında kaldığını belirtmektedir.Yani İslami bir ölümü yoksa hesabı da ona göre olacaktır.  5. "Millyetçiliği bırakınız, çünkü o kokuşmuştur.  Emeviler başa gelir gelmez Veda haccındaki şu meşhur hadise rağmen’’Başınıza Habeşli bir köle bile geçse kabul edin’’Muaviyeden nakledilen halifelik kureyşe aittir. Onlardan alanın Allah belini kırar. Şeklindeki hadisi uydurup Sünni dünyada bunu uygulayabilmişlerdir. Böylece diğer kabilelerin rakip olmasının önüne geçilmiştir. Sonraları ise Arap olmayanlara mevali yani köleler adı takılmış diğer milletlerden olanlar aşağılanmış İslam’ın milli bir din olması için diğer milletlerden olanların öldürülmeleri bile düşünülmüştür.


  Milliyetçiliğin dini sembolleri  Şu şekil bir kıyaslama yapılması yanlış olmaz.


  Dinin Tanrısı Milletleridir. Millet, onların tanrısı olduğu için, Allahü Teala’ya ait ‘kıdem ve baka’ (varlığının başlangıcı ve sonu olmamak) sıfatlarını milletlerine izafe ederler. Bu yüzden kendi milletlerinin tarihin en eski kavmi olduğunu savunur ve sonsuza kadar yaşayacağı iddiasında bulunurlar. Yüce ulusumuz sonsuz dek yaşayacak gibi


  Marşlar, milliyetçiliğin ilahileridir. Mitinglerde yüksek sesle tekrarlanan sloganlar da milliyetçiliğin sesli dua ve zikirlerini oluşturur.

  Millî kahramanlar, milliyetçiliğin peygamberleridir. Okullarda ve resmî kurumlarda sürekli tekrarlanan ‘ulusal ant’lar, dinlerdeki dua ve ayinlerin seküler biçimidir. Ulusal kahramanların mezarları da dinlerdeki kutsal ziyaret yerlerinin bir benzeri durumundadır, türbelerin yerini anıt mezarlar almıştır.


  Milliyetçilik dini ile İslam dini arasındaki fark
  Kavimler kulluk objesi, fiziki varlıklardır. İslam ise vahyi ilke bildirir, hayat yolunu gösterir. Kavimler itaat etme konumundadır; İslam kural koyma konumundadır. İki unsuru sentezlemek, Milliyet olgusuna İlahi bir mevki vermek olur ki bu şirktir.


  Din insanlara bir yaşam biçimi vermek demektir. İnsanlara yaşam biçimini sağlayan ger ideoloji de aslında bir dindir. Ama vahye dayanmazlar. Fark budur. İnsanların alışkınlık artı sonucu ortaya çıkmış olan dinciklerdir.  Evrensel olan din ise İslam’dır. Her ne kadar Müslüman olanlar onu Millileştirmiş ve bazıları da onu hayattan çıkarmış ise de görüyoruz.  Madem durum böyle biraz daha dikkatli olmak zorundayız. İnançlarımızı sentezleme yollarına girmemeliyiz.Evet artık dünya gerçekleri gözle görüp te peşinde koşanların ile gerçeği gördükleri halde arkasından gidenlerin mücadelesine sahne olmaya gidiyor.


  >>>Alıntı...<<<
   

 2. martinus

  martinus Yeni Üye

  İslam bizim için şereftir, baş tacımızdır. Ve İslam'ın peygamberi efendimiz Hz. Muhammed (a.s) bizim onurumuz, önderimizdir. Bizler başka kavimler gibi İslam'ı kendi politikalarımıza alet etmekten uzak dururuz. Ve başkaları gibi kendi politikalarımızı, çizgimizi gayri islami çizgide sürdürmeyiz.
  Ne dindarlık adı altında milliyetsizlik yapar, ne milliyetimizi İslam potasında eritiriz ne de milliyetperverlik yaparken İslami çizgiden uzaklaşıp dinsizlik yaparız. Bu ince çizgi çok önemlidir. Bir Türkiye vatandaşı gibi devletimizi, bayrağımızı Allah'tan daha çok sevmeyiz ,hiç bir şeyi Allah'tan öne geçiremeyiz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İslamda Milliyetçilik Milliyetçilik Forum Tarih
İslamda haram olan yiyecek ve içecekler nelerdir? İman ve İslam Forumu 26 Haziran 2015
İslamda Nişan Ve Nişanlılık Hakkında Bilgi İman ve İslam Forumu 30 Ekim 2013
İslamda Kaç Mezhep Vardır İman ve İslam Forumu 9 Ekim 2013
İslamda 7 Büyük Günah Hangisidir İman ve İslam Forumu 7 Ekim 2013
İslamda Kardeşliğin Önemi Nedir? İman ve İslam Forumu 24 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş