İslam Toplumu ve Türkler Arasındaki İlk İlişkiler Nasıl Başladı

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 18 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İslam Toplumu ve Türkler Arasındaki İlk İlişkiler Nasıl Başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam Toplumu ile Türkler Arasındaki İlk İlişkiler Nasıl Başlamıştır

  Şamanizm inancına İslam’ı kabul etmeden önce sahip olan Türkler içinde Şamanizm milattan sonra 1000 senelerine kadar en yaygın inanç konumunu korumuştur. Yedinci yüzyılda Hz. Ömer döneminde ilk defa Müslüman Araplarla karşılaşan Türkler, o yıllarda Emevi Devleti Arap Milliyetçisi olduğundan mütevellit Müslümanlığa sıcak bakmamışlardır. Bu sırada Maveraünnehir’e kadar İslam Devleti uzanmıştır.

  Müslüman Araplar 723 yılında Hazar Türkleri tarafından savaş meydanında mağlup edilmiş olup bunun akabininde 724-743 yıllarında Emeviler büyük bir orduyla Hazar Türkleri’nin üzerine gitmişlerdir ve Hazar Türkleri Kafkasların arkasına kadar gerilemiştir.

  750 senesinde İslam Devleti’nin başına Abbasi hanedanı geçmiştir ve Arap milleti dışındaki milletler de İslam Devleti içinde yükselişe geçmiştir. Türkler de buna dahil olup Abbasi ordularında yüksek kademelere gelmişlerdir.

  Çinlilere karşı sıkıntı çeken Karluklar, Abbasilerden yardım istemiştir. Abbasiler de tüm devletler gibi Çinlilerden çekindiği için aralarında Türklerin kalmasını istediğinden yardım etmeyi kabul etmiştir. Talas savaşında Türk ve Arap orduları birlikte Çinlileri ezmiştir. Arap ve Türkler arasındaki yakınlaşma Talas savaşından sonra ivme kazanmıştır ve onuncu yüzyılda Türkler büyük topluluklar halinde İslam dinine geçip Müslüman olmuştur.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş