İslam tarihi

'İman ve İslam Forumu' forumunda DilzaR tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  İslam tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam tarihi, İslam dininin 7. yy'da ortaya çIkışından ve Islam Devleti'nin kurulmasIndan baŞlayarak modern zamanlara kadar uzanan süreçte, İslam dini, İslam dinini benimseyen bölge ve toplumlar ve bu toplumlarIn İslam çatIsI altInda ortaya koyduĞu Şeyleri barIndIran tarih kolu. Islam tarihi, Islam inancInI hem bir din hem de bir toplumsal müessese olarak ele alIr ve çIkan sonuç, olay ve keŞifleri bu baĞlamda sunar.

  Genel olarak Muhammed'in doĞuŞundan ölümüne kadar geçen zaman, ondan sonraki hilafet dönemi, daha sonraki saltanat devletleri ve modern zamanlarda ortaya çIkan yeni akIm ve durumlar ele alInIr. Kabaca dört ana parçaya bölünebilse de, farklI yönlerden farklI Şekillerde bölünmeler gerçekleŞir, siyasi İslam tarihi farklİ bir bölünmeyle incelenirken bilimsel keŞifleri konu alan İslam tarihi daha farklI bir bölünme içerir.

  İslam tarihinin merkezini ve İslam tarihinin altIn çaĞInI teŞkil eden dönem dinin doĞuŞundan peygamberin ölümüne kadar devam eden ve İslami kaynaklarda Asr-I Saadet yani "saadet çaĞI" olarak adlandIrIlan dönemdir.
   

Bu Sayfayı Paylaş