İslam Ahlakında Haset ve Kıskançlık

'İman ve İslam Forumu' forumunda Dine tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İslam Ahlakında Haset ve Kıskançlık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam Ahlakında Haset ve Kıskançlık


  Tasavvuf erbabı alimler haset ve kıskançlığı dört derecede değerlendirmişlerdir:

  1. İnsan haset ettiği kişide bulunan nimetin yok olmasını ister. Bu nimet kendi eline geçsin veya geçmesin önemsemez yeter ki kıskanılan kişi o nimeti kaybetsin zarara uğrasın. Kıskançlığın ve hasedin en tehlikelisi budur.

  2. Kişi haset ettiği kişinin sahip olduğu nimetin kendisine geçmesini ister. Amaç o nimete sahip olmaktır.

  3. Kişi başka bir kişideki nimetin aynısını veya benzerinin kendisinde olmasını ister. Kendisi de sahip olamayacaksa karşısındaki kişinin de sahip olmasını istemez.

  4. Kişi başka birinin sahip olduğu nimetin benzerinin kendisinde de olmasını ister. Ancak kıskandığı kişinin nimetinin yok olmasını istemez. Bunlardan sadece sonuncusu zararsızdır.


  Kıskançlığın ve Hasedin Sebepleri

  1. Düşmanlık: Birisine karşı beslenen düşmanlık sonucunda haset ve kıskançlık duyguları gelişir; bunun sonucunda kavga vb. çekişmeler ortaya çıkar.

  2. Birisinin üstünlük taslamasına karşılık: Bir insanın başka bir insana karşı üstünlük taslaması ve diğer insanları küçük görmesi durumunda buna karşı kıskançlık ve haset duyguları oluşabilir.

  3. Amacına ulaşamama endişesi: Kişinin belirlediği hedeflere amaçlara ulaşmasında karşındaki kişiyi rakip görmesinden dolayı kıskançlık oluşabilir.

  4. Makam mevki sevgisi ve liderlik arzusu: Bazı insanlardaki aşırı statü makam mevki hükmetme hırsı kıskançlığa ve haset duygulara sebep olabilir.

  5. Kötü huyluluk ve cimrilik: Bazı kişiler gereksiz yere insanlardaki nimetleri kıskanarak Allah'ın nimetine karşı cimrilik ederek bu duygularının esiri olurlar.

  Bu nedenlerle insanlarda; güzellikte bilgide düşüncede malda parada makam-mevkide şöhrette kendisinden daha üstün olan kişileri gördüklerinde ya da öyle olduklarına inandıklarında kıskançlık duyguları oluşabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İslam Ahlakında Haset Forum Tarih
İslam dininde Allah inancı nedir kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Kadir Has'ın mal varlığının bir kısmını Türk milletine bağışlaması onun hangi özelliğini gösterir Sorular ve Cevaplar 31 Ocak 2017
İslam dinini öğrenirken yararlanılan kaynaklar madde madde kısaca İman ve İslam Forumu 21 Ocak 2017
Türklerin İslamiyeti kabul etmesinin kültürel sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 21 Ocak 2017
İslam'ın evrensel olması nedir? İman ve İslam Forumu 6 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş