İslam’da neden el kesme, kadın taşlama, ölüm cezası

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  İslam’da neden el kesme, kadın taşlama, ölüm cezası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam’da neden el kesme, kadın taşlama, ölüm cezası vardır?

  Her din ve her sistemde bir hukuk sistemi vardır. İslam’da hak ikidir. 1- Allah hakkı (toplumun umumi hakkı da Allah hakkı demektir: yani Allah, halkın genel haklarını kendi hakkı gibi görür ve korur) 2- Kul hakkı

  Yine her sistemin, her dinin koymuş olduğu ceza sistemi vardır. İslam’ın ceza kanunları, vazgeçirme, caydırma ve terbiye etme prensipleri üzerine tesis edilmiştir. İslam’da el kesme cezası vardır. Saklı olan ve belli bir miktara ulaşan malı çalan insan, eğer şahit varsa eli kesilmekle cezalandırılır.

  Burada, caydırıcılık söz konusudur. Çalıp çırpmayı düşünen insan için ibret olan bu ceza sayesinde hırsızlık olayı ya biter ya da çok az olur. Toplum da rahat eder. Hırsızlık, kul hakkını çiğnemenin yanında halkın hakkını da çiğner. Yani insanlar hırsızlık olaylarına karşı hep tedirgin olurlar. Bu durum umumi hukuka girer ve Allah hakkı demektir. İşte bu hakları korumak için ceza da ağır olmuştur. Faydası açık görünen bu ceza sayesinde İslam topraklarında, diğer milletlere oranla çalma çırpma daha az olmuştur. Böyle bir ceza olmasa, işte şu an yaşadığımız hortumlamalar olacaktır. Ne kadar acı değil mi?: Bin bir nefretle izliyoruz televizyondaki yüzsüz hortumcuları.

  Zina eden evli erkek ve evli kadın taşlanarak öldürülür. Bu da yine umumi hukuka girer. Çünkü zina sebebiyle nesiller bozulur, anası babası belli olmayan, kaybolan bir nesil meydana gelir ki bu, toplumun ahlakının bozulması demektir. Bu da toplum hakkını çiğnemek demektir. Allah, zina gibi korkunç bir suçtan caydırmak için, böyle ağır bir ceza koymuştur. Bugün bu ceza uygulanmamasına rağmen İslam dünyasındaki zina oranıyla başka memleketlerdeki oran arasında dağlar kadar fark vardır. Bu da dinin getirdiği hükümlerin ne kadar yerli yerince olduğunu gösterir. Zina edenlere böyle bir cezayı vermek ve zina gibi toplumu bozan bir işi işlemeyi düşünen insanları bu fikirden caydırmak, bütün bir toplumu düşünmek demektir. Bu bir canavarlık değil, bir insanlık seviyesidir. Aksi takdirde, zinayı görmezlikten gelmek, bir ceza vermemek, bir toplumun yok olmasına göz yummak demektir ki, soykırımdan farkı yoktur. Esas canavarlık da budur.

  Ölüm cezası, evli olup da zina eden insanlarla, bir Müslümanı öldürmüş insan için geçerlidir. Zina meselesini kısaca açtık. Diğeri ise, bir kısastan ibarettir. Yani öldüren öldürülür. Bunda da yadırganacak bir durum yoktur. Ayrıca, devlete başkaldıran, fitne çıkaran insanlar da hakimin uygun görmesiyle öldürülebilir. Yoksa başka bir ceza verilir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Allah razı olsun paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İslam’da neden kesme Forum Tarih
İslam’da Haram Olan Evlenme Şekilleri İslamda Aile ve Kadın 26 Şubat 2010
İslam’da Doğruluk Islam'da Ahlak ve Sıfatları 22 Şubat 2009
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Neden birden çok din vardır kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş