İslamın Zuhurundan Günümüze Kadar Hristiyanlığın İslamiyete Bakışı

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda Dine tarafından 29 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İslamın Zuhurundan Günümüze Kadar Hristiyanlığın İslamiyete Bakışı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSLAMIN ZUHURUNDAN GÜNÜMÜZE KADAR HRİSTİYANLIĞIN İSLAMİYETE BAKIŞI:

  İslamiyetle Hristiyanlık ilk resmi temaslarını hicri 9. Senede Medine döneminde Efendimiz’ (sav)e necran Hristiyanlarıyla olmuştur. Bu temas neticesinde lanetleşme ayeti olarak bilinen ayet nazil olmuş fakat Hristiyanlar bu işe yanaşmamışlardır. Cizye-haraç karşılığı anlaşma olmuştur.

  İslamiyetin zuhurundan sonra hristiyanlık devlet teşekkülü halinde olduğu için hep küçümsemiştir. Araştırmaya ve ilgilenmeye değer bile görmemiştir. Ta ki yoğunluk olarak Hristiyanların çoğunlukta oldukları yerlerin ellerinden çıkmaya başlamasıyla dikkate değer bulmuşlardır. Bizans Samani sınırları, kuzey Afrika’nın tamamen Hıristiyanlıktan arındırılması ve Müslüman Endülüs’e geçmeleri ve ordan Avrupa içlerine kadar ilerlemesi Hıristiyanları dar bir alana sıkıştırdı.

  Bu ilk şok dönemler geçtikten sonra derlenip toparlanma ve karşı taarruza geçme ta haçlı seferlerine kadar sarkmıştır. Bu kez ki temaslar artık cidalle olmuştur. Bu süreçte herkesin malumudur.

  Osmanlı sahnede olduğu dönemlerde de durağanlığını ve statikliğini devam ettirmiştir. 1500 lü yıllardan sonra misyonerlik atağa geçmiş ve yeni ufuklar arayışına girmiştir. Uzak doğu, Afrika’nın değişik yerleri ve Amerika kıtası ilgi sahasına girmiştir. Tabii ki bu dönemde reform hareketleri Rönesans ve Müslüman aleminin geriye gitmesi kısmen Hıristiyanlığın lehine gelişmelere sebep olmuştur. Artık diyalog çağları başlamıştır. Diyalogun niyeti Müslümanları kendine çekmektir. En azından onlara ulaşma yollarını araştırmak olmuştur. Bu konu ile alakalı çok ciddi araştırmalar yapılmış, bu sahada pek çok kitap yazılmıştır. Bu meyanda 1962-1965 konsülü önem arz etmektedir. Bir sürü yanlış sözler ve yaklaşımlar olmakla birlikte diyalog adına önemli bir adım sayılabilir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İslamın Zuhurundan Günümüze Forum Tarih
İslamın adaletli olmaya verdiği önem nedir kısaca İman ve İslam Forumu 23 Şubat 2016
İslamın Eğitim ve Öğretime verdiği önem hakkında bilgi İman ve İslam Forumu 26 Şubat 2014
Pepe İslamın Şartı Beş'tir Şarkısı Çocuk Şarkıları & Videolar 12 Ekim 2012
Pepe İslamın Şartı Beş'tir Şarkısı Sözleri Çocuk Şarkıları & Videolar 27 Nisan 2012
Şeyhülislam Görevleri Nedir, Şeyhülislamın Görevleri Nelerdir? Tarihi Bilgiler 1 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş