İslam'ın evrensel olması nedir?

'İman ve İslam Forumu' forumunda Siraç tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İslam'ın evrensel olması nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam dininin evrensel olması ne demektir kısaca,

  İslam dini Allah’ın vaz ettiği bir dindir. Ortaya konulan son dindir. Bu din için tek peygamber gönderilmiştir. O peygamber hem nebi hem resul olan Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. İslam dininin bir de kitabı bulunmaktadır. Bu kitap peygambere vahiy yoluyla gelmiştir. Kur’an-ı Kerim, İslami kaideleri ihtiva eden bir kitaptır.

  Hazreti Muhammed (a.s.) 23 yıl boyunca peygamberlik yapmıştır. 23 yıl boyunca vahiy almıştır. Kur’an-ı Kerim’in nüzul süresi de 23 yıldır. Peygamber ve kitap bütün insanlığa gönderilerek İslam dinini ortaya koymuştur. Bütün insanlığa gönderilen İslam dini, kıyamet gününe kadar yeryüzündeki tek din olarak duracaktır. Bu nedenle İslam evrenseldir.

  İslam dininin ortaya koyduğu sosyal ve hukuk kaideleri, insanların özel hayatından toplum içindeki davranışlarına, siyasi algılarından idari yapılarına kadar birçok ayet ortaya koymuştur. Ahlak, hukuk sistemleri, siyasi sistemlerin özü, sosyal sistemlerin temeli ve gıda rejimi, savaş hukuku gibi kavramlar üzerinde duran İslam dini, bu kavramların bütün insanlığı ilgilendirmesi nedeniyle de evrenseldir.

  Bilim, teknik ve fen ilimleriyle birlikte sosyal bilimlerin de ihtisas sahalarını oluşturan İslam dini doğrudan insanı muhatap alması dolayısıyla, bilimsel ve sosyal çelişkiler barındırmaması sebebiyle evrensel bir dindir. Dini kabul etmek veya reddetmek çizgisinden ötede bir evrensellik tanımı bu şekilde yapılmaktadır.

  İslam dini, insanlığa gönderilen son ve tek din olma özelliği nedeniyle insan ve insanı ilgilendiren her alanda insanı mağdur etmeyecek ölçüler koymuştur. Bu nedenle de evrenseldir.
   

Bu Sayfayı Paylaş