İslamın adaletli olmaya verdiği önem nedir kısaca

'İman ve İslam Forumu' forumunda SeLeN tarafından 23 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İslamın adaletli olmaya verdiği önem nedir kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam dininin adaletli olmaya verdiği önemi araştırınız,
  İslam dininin adaletli olmaya verdiği önem hakkında kısaca bilgi,


  İslam, insanlara her zaman iyiyi, doğruyu ve hoşgörüyü öğretmeye çabalamıştır. Hz. Muhammed’in hayatı boyunca yaptığı davranışlarla insanlara islam dininin emirleri konusunda örnek olmaya çalışmıştır. İslam dininin emrettiği değerlerden birisi de adaletli olmaktır. Adaletli olmak, insan ilişkilerindeki en önemli erdemlerden bir tanesidir. Adaletli olmak, her şeyde her bireyin hakkını gözetmek ve hak edene hakkını vermektir. Haksızlık ve zulüm ise adalet kavramının karşıt kavramıdır.

  terazi adalet.jpg

  İslam dinine göre adaletli bir insan olmak çok önemlidir. Bununla ilgili olarak Kur’an-ı Kerim de, Maide suresi 8. ayet ”Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizleri âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan bir davranıştır.” buyrulmuştur.

  Bu ayet incelendiğinde açık bir şekilde anlaşılıyor ki, bir müslüman Allah’ın rızasına sahip olabilmek için adalet duygusunu hiç bir zaman yitirmemelidir. Her ne şart altında olursa olsun, karşımızdaki bize bir kötülük dahi etmiş olsa, erdemli bir müslüman olarak bize düşen görev, onunla ilgili kararlarımızı adalet çerçevesinde almaktır. Bununla ilgili olarak bir örnekte Osmanlı İmparatorluğu’ndan verebiliriz. Allah korkusuna sahip olan atamız Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi sonrasında bir bizanslı kadın tarafından mülküne zarar verdiği iddiasıyla gerekli yerlere şikayet edilir. Fatih Sultan Mehmet, padişah olduğu için kibir yapmak yerine adalet kavramına çok önem verdiği için, bu kişiyle mahkemeye çıkmayı kabul eder. Mahkeme yapılır ve padişahın kadının mülküne zarar verdiği için bir kolunun kesilmesine hükmedilir. Padişah, kudretli olmasına rağmen kendisine verilen cezayı kabul eder ve infazını ister. Ancak kadın o kudretli padişahın bu davranışını gerçekten takdir eder ve güçlü olmasına rağmen zulüm yerine adaleti seçtiği için şikayetinden vazgeçer ve padişahın kolu kesilmekten kurtulur.

  İşte biz de tıpkı atamız olan Fatih Sultan Mehmet’in yaptığı gibi, dinimizin de emrettiği gibi adaletli bireyler olmalıyız. Dünya üzerindeki hiç bir durumu kendi çıkarlarımız için kullanmamalıyız. Son olarak, peygamber efendimiz de bir hadisinde ”kişi kendisi için istediğini, mümin kardeşi için de istemediği sürece gerçek bir mümin olamaz.” buyurur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İslamın adaletli olmaya Forum Tarih
İslamın Eğitim ve Öğretime verdiği önem hakkında bilgi İman ve İslam Forumu 26 Şubat 2014
Pepe İslamın Şartı Beş'tir Şarkısı Çocuk Şarkıları & Videolar 12 Ekim 2012
Pepe İslamın Şartı Beş'tir Şarkısı Sözleri Çocuk Şarkıları & Videolar 27 Nisan 2012
Şeyhülislam Görevleri Nedir, Şeyhülislamın Görevleri Nelerdir? Tarihi Bilgiler 1 Ocak 2012
İslamın Temel İnanç Esasları Nelerdir, İslamın İnaç Esasları İman ve İslam Forumu 17 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş