İskelet olmasaydı vücudumuzun şekli nasıl olurdu?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 21 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. İskelet olmasaydı vücudumuzun şekli nasıl olurdu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sert bir yapıya sahip kemiklerden oluşan bir iskeletim olmasaydı vücudumun şekli nasıl olurdu?

  Eğer iskelet sistemimiz olmasaydı sürüngenler gibi yerlerde sürünürdük. Buda hayatımızı çok zorlaştırırdı. İsterseniz yere yüz üstü yatıp yılanlar gibi sürünerek ilerlemeye çalışalım. (Çocuklar yerde sürünerek ilerlemeye çalışırlar) Gördünüz mü ne kadar zorlandık ve yorulduk.
  İşte Sevgili Allah’ımız bizlere merhamet etmiş ve bizler için mükemmel bir iskelet sistemi yaratmıştır, ve bu iskelet sisteminde gereksiz olan tek bir kemik bile yoktur. Bütün kemikler mükemmel bir biçimde yerleştirilmiştir. Bu sistem sayesinde yürüyebiliyor, koşabiliyor ve istediğimiz her şeyi rahatlıkla yapabiliyoruz. Bizi bu şekilde güzelliklerle yaratan Sevgili Allah’ımıza da çok teşekkür ediyoruz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ekim 2015

 2. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Eğer iskelet sistemimiz olmasaydı sürüngenler gibi yerlerde sürünürdük. Buda hayatımızı çok zorlaştırırdı. İsterseniz yere yüz üstü yatıp yılanlar gibi sürünerek ilerlemeye çalışalım. (Çocuklar yerde sürünerek ilerlemeye çalışırlar) Gördünüz mü ne kadar zorlandık ve yorulduk.
  İşte Sevgili Allah’ımız bizlere merhamet etmiş ve bizler için mükemmel bir iskelet sistemi yaratmıştır, ve bu iskelet sisteminde gereksiz olan tek bir kemik bile yoktur. Bütün kemikler mükemmel bir biçimde yerleştirilmiştir. Bu sistem sayesinde yürüyebiliyor, koşabiliyor ve istediğimiz her şeyi rahatlıkla yapabiliyoruz. Bizi bu şekilde güzelliklerle yaratan Sevgili Allah’ımıza da çok teşekkür ediyoruz.​


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ekim 2015

 3. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Kemiklerden oluşmuş eklem ve bağlarla birbirine tutturulmuş,etrafı kaslarla sarılı destek yapıya İskelet denir.İskelet veya iskelet sistemi, biyolojide canlı organizmaya fiziksel destek sunan,iç organların korunmasını sağlayan,çoğunlukla minerallerden oluşan bir organdır.İskelet organizmanın kendine özgü şeklinin oluşmasını sağlar.Sokrates 43 eserinde kemiklerden bahsetmiştir.

  İskeletin görevleri


  • Vücudun dik durmasını sağlar.
  • İç organları dış etkilerden korur
  • Kan hücreleri üretir.
  • Kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri depo eder.
  • İç organlara ve kaslara tutunma yüzeyi sağlar.
  • Vücuda şekil verir.
  Kemik, vücudu oluşturan dokular arasında en sert olanıdır. Organizmada gerçek anlamda destek görevi yapan dokudur. Ayrıca organizmanın kalsiyum depolarıdır. Kalsiyum bakımından doymuş olduklarından serttir. Sert olmalarına rağmen kıkırdak dokusundan farkları damar içermeleridir. Bu doku yapısında çeşitli tipte hücreler (osteosit, osteoblast, osteoklast) ve hücrelerarası madde (matrix) bulunmaktadır. Kemiğin enine kesiti incelendiğinde dış ve iç yüzeyleri bir zarla örtülüdür. Bunlardan dıştakine; periosteum, iç yüzeydekine; endosteumdüzensiz sıkı bağ dokusundan yapılmışlardır. Periosteumun hemen altında dış halkasal sistem yer alır. Endosteumun hemen üstünde ise iç halkasal sistem bulunur. denir. Bu zarlar
  Havers sistemleri ise (osteon) iç ve dış halkasal sistemlerin arasını doldurur. Volkmann kanalları ise komşu Havers kanallarını birleştirir.
  Yetişkin bir insan iskeleti 207 kemikten oluşmaktadır. Fakat yeni doğan bir bebeğin ise 300'e yakın kemiği bulunmaktadır. Bu farklılığın sebebi ise insanın yetişkin haline gelirken kemiklerin zamanla birleşmesiyle yeni kemiklerin ortaya çıkmasıdır.

  İnsan iskeletindeki kemikler:


  • Aksiyel iskelet kemikleri
  • Apendiküler iskelet kemikleri
  Kemik beş bölümden oluşur

  • Kemik zarı kemiğin enine büyümesini sağlar
  • Sert kemik (beyaz kemik): Kemiğin orta kısmında yer alır. İçinde sarı kemik iliği bulunur.
  • Süngerimsi kemik: Gözenekli bir yapısı vardır. Süngerimsi kemikte kırmızı kemik iliği bulunur.
  • Kırmızı kemik iliği: Süngerimsi kemikte bulunur. Görevi alyuvarları üretmektir.
  • Sarı kemik iliği: Yağ depolar.
  Kas, vücutta bulunan, gelişmekte olan asıl hücreciklerin mezodermal tabakalarından oluşan, büzülebilen bir dokudur. Vücuttaki görevi güç oluşumu ve dış veya iç arası) hareket sağlamaktır.Bunun yanında kollarımızdaki kaslar gibi bir çok kas zıt yönde ilerler.
  Kas hareketlerinin büyük çoğunluğu bilinç dışında gerçekleşir ve yaşam için gerekli fonksiyonların gerçekleşmesi için büyük önem taşımaktadır (kalbin kasılarak kan pompalaması gibi). Gönüllü kas hareketleri vücüdun hareket etmesi için kullanılır.
  Kaslar, çizgili, düz ve kalp kası olmak üzere üçe ayrılır. Çizgili kaslar, isteğimiz doğrultusunda çalışan kaslardır. Düz kaslar isteğimiz dışında çalışır. Kalp kası da bir çizgili kas olmasına rağmen, isteğimiz dışında çalıştığı için, kalp kası adı verilmiştir. Kasların faydaları şunlardır.

  • 1 iskeletle birlikte vücudumuza şekil verir.
  • 2 kemiklere destek görevi yapar.
  • 3 iskeleti oluşturan kemik ve eklemleri hareket ettirir.
  • 4 bu hareketlilik vücudumuzun hareketini sağlar
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ekim 2015

 4. sevgili arkadaşlar;eğer iskeletimiz olmasaydı ,ayakta dik duramazdık , iç organlarımız dış etkilerden korunamazdı ve hep et yığını olurduk. Düşünsenize hiç kemiğimiz yok aynı sürüngenler gibi yerlerde sürünürdük. mesela bebekler bebeklerin kemikleri var , ama bazı yerleri hep kıkırdaktır. Çocuklar beni iyi dinleyin bazı çocuklar kola ,cips vs. gibi aburcular yiyiyorlar ve hep kemikleri eriyor lütfen sizlerde sağlıklı meyve ve sebze yiyin ama yiyin birkaç tane sonra sağlıklı şeyler yemeye devam edin
   

 5. kemiklerimiz olmasaydı dik duramazdık
   

 6. torba yığını gibi olurdu
   

 7. çok zor olurdu dostum
   

 8. iskelet sistemimiz olmasaydı bir et yığını yani pelte gibi olurduk nasıl çubuğu olmayan bir dondurma eriyip kütle yığını haline geliyorsa bizde öyle olurduk. benimde acil bir sunum yapmam lazım. bir et yığını yani bahsettiğim yığınla ilgili bir görsele ihtiyacım var acil yardım biraz saçma ama olsun lazım sonuçta:):):):):):)
   

 9. iskeletimiz olmasaydı vücudumuz et ve deri yığınına dönerdi :DDDDD
   

 10. hepiniz yanlış bildiniz
   

 11. dancemeril123

  dancemeril123 Yeni Üye

  eğilip kalkamazdık.
   

 12. SAVNAZCIYIM

  SAVNAZCIYIM Yeni Üye

  Et yığınına dönerdik , iç organlarımız korunamazdı .
   

 13. :rolleyes:o_O:oops::eek::D:p:cool::confused::mad::(derdsime çok yarrdımcı oldunuz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İskelet olmasaydı vücudumuzun Forum Tarih
İskelet Olmasaydı Ne Olurdu? Konu Dışı Başlıklar 30 Ekim 2012
İskelet Sistemimiz Olmasaydı Ne Olurdu Seviyeli-Ciddi Konular 25 Ocak 2012
İskeletimiz Olmasaydı Ne Olurdu? Konu Dışı Başlıklar 15 Kasım 2011
İskelet ve kas sistemini olumlu etkileyecek davranışlar kısaca madde madde Genel Sağlık 29 Eylül 2014
İnsan İskeleti Temel Kısımları Genel Sağlık 8 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş