İskaniye Köyü Hakkında Bilgi İnegöl Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İskaniye Köyü Hakkında Bilgi İnegöl Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İskaniye Köyü İnegöl - İskaniye Köyü resimleri - İskaniye Köyü hakkında - İskaniye Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: İNEGÖL - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: OSMAN NURİ GÜNDÜZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0224 732 61 12

  Cep Telefonu: 0537 562 22 78


  İskaniye, veya Cemiyet Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihçe

  Köyün yakın tarihi hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri hakkında ne yazıkki kayıt çalışması yapılmamıştır. Yeni nesil ile birlikte küresel gelişime paralel olarak pek çok lezzet, renk ve hatıra kaybolmuştur. Köy düğünleri buna örnek gösterilebilir. Eskiden yaklaşık 3 gün süren düğünler artık sadece birkaç saat sürmektedir.

  Köyde kullanılan şîve, halk arasında Deliorman denilen Küçük Balkan Dağları ile Dobruca Yörelerinde konuşulan şîvedir. Köyü oluşturan 120 hânenin büyük çoğunluğunun bu yörelerden geldiği anlaşılır. Nitekim Gagva, Ağmaç, Karalom, Seymen köy adlarının; Razgat, Şumnu, Eskicuma, Osmanpazarı, Silistre, Köstence şehir adlarının; köy mü şehir mi olduğu belirsiz bir anlatım şekli ile Deliorman, Dobruca, Tuna, Tuna Boyları kelimelerinin varlığı, başka bir kanıttır.

  Coğrafya

  Bursa iline 64 km, İnegöl ilçesine 19 km uzaklıkta ve İnegöl-Bilecik karayolunun üzerindedir. Bursa ve İnegöl'den Bilecik istikametine İnegölün son köyüdür. Yenişehire Akbıyık ve Subaşı Köyleri üzerinden karayolu (asfalt yol) bağlantısı vardır. Köy topografik özellikler bakımından dağlıktır. Köyde dogal göl, ve sürekli akan büyük akarsu bulunmamaktadır. Köyün denizden yüksekliği yaklaşık 700 metredir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklime geçiş özelliği göstermektedir. Yazlar sıcak (yağışlar olabilmektedir) kışlar ise kar yağışlıdır. Bitki türü bakımından geniş yapraklı ağaçların yoğun oluşu köy iklimini yumuşak tutmaktadır. Akdeniz ikliminin makisi ve karasal iklimin bitki örtüsü görülmez.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 236
  2000 379
  1997 623

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Üretilen ürünlerin başında buğday, arpa, yulaf ve ayçiçeği gelmektedir. Bu tarımsal ürünlerle birlikte köyün geleceğinde üzüm yetiştiriciliği ön planda olacaktır. Hayvancılk ise genellikle koyun ve keçi olmak üzere küçük baş hayvancılık şeklindedir. Büyük baş hayvancılık yoğun olmamakla birlikte besi hayvancılığı az da olsa mevcuttur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İskaniye Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş