İshaklı Köyü Bayat Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İshaklı Köyü Bayat Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Bayat İshaklı Köyü - İshaklı Köyü Hakkında Bilgiler - İshaklı Köyü Resimleri  İshaklı, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kuruluşu çok eski olup adını İshak Paşa'dan almıştır. Köyde Bizansa ait mezarlar bulunmaktadır, arazisi çok büyük ve verimlidir.ama son on yılda verim düşmüştür. bu yüzden köy halkının çok büyük bölümü ankara sincana göç etmiştir. bu bilginin TAm doğRulugu olmayIp anadolu selçuKlu devleti zamanın da çıkmış olan baba ishak ve arkadaşlarının bir parçası olduğu da düşünülen bu köyün halkı baba ishaka tabiyet belirtisi olarak ta bu ismi köye vermiş olabilirler ayrıca köyün bir mahallesini adıda kız bali dir bali kelimesi eski köhne anlamına gelmekta olup ayrıca kızbalı şeklinde ulduğuda döşünüle bilir va bu da bal kız anlamını verir.daha doğru bilğilere ulaşa bilmek için temattuat defterlerine bakmak daha doğru olacaktır.Kızbali kelimesinin köyde asıl kızbeyli kızabağlı olduğunu eskilerden duyanlarda vardır.Diğer hikâyeler ise diğer beş türkmen köyü (İshaklı, Barak, Köpüklü, Toyhane Karaömer) ile beraber 1930'lu yıllara kadar yazın Ilgaz kışın Kızılırmak Boyunda göçebe yaşadığıdır çünki hala kızılırmak boyunda çiftlikleri vardır. Köyle ilgili en kabul edilebilir bilgilerden biriside Köyün daha doğrusu birbirine yakın beş Türkmen Köyünün dağılım noktası olarak Köpüklü Köyünün olduğu aslınında Akkoyunlu Devletinden geldiği Gaziantep Yöresinde bulunan Barak Türmenleri ile akrabalıkları olduğu yönündedir. Bu durum Gaziantep Barak Türkmenleri ile irtibat kurarak araştırmaya değerdir.

  Kültür

  Köy, Türkmen kültürüne sahiptir. Türkmen kelimesinin Türkiman'dan geldiği hakkında görüşler bulunmaktadır. Sünni bir inanç yapısına sahip olan köy halkı göçmen değil yerleşik bir yaşam tarzını benimsemiştir. Yemek kültürü olarak tahıl ağırlıklı yemekler (bulgur, tarhana, iskilip dolması ...) yapılır.

  Coğrafya

  Çorum iline 89 km, Bayat ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 458
  1997 506

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı2009

  osman akbulut
  Muhtar
  2004 İsmail Karakuş
  1999 Hüseyin Kılıç
  1994 İbrahim Kılıç
  1989 Ali İhsan Başpınar
  1984 ibrahim Akbulut

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İshaklı Köyü Bayat Forum Tarih
İshaklı Köyü Şarköy Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
İshaklı Köyü Beykoz İstanbul İstanbul Tanıtımı 24 Nisan 2010
İshaklı Köyü Çivril Denizli Denizli Tanıtımı 7 Nisan 2010
İshaklı Köyü Alanya Antalya Akdeniz Bölgesi 29 Mart 2010
Giresun görele ishakli köyü Giresun Tanıtımı 15 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş