İsabalı Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İsabalı Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsabalı Köyü Pamukova Bilgileri - İsabalı Köyü Hakkında - İsabalı Köyü Tanıtımı -İsabalı Köyü Resimleri

  İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: NURİ UYSAL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  5626294
  Cep Telefonu:

  05374154511

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 253 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54900
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Pamukova
  Web Sitesi
  İsabalı, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köy büyüklerinin rivayetine göre, köyde yaşayan Ese ve İsa adlı bal üretici veya üreticilerinin balları İznik, Osmaneli çevresinde satılırmış. Bölge sakinleri köye, İsa'nın balının olduğu yer diye hitap ederlermiş. Gün geçtikçe de bu deyiş, İsabalı ya da Esebalı olarak halk diline yerleşmiş. Bir başka rivayete göre de köyün kurucusu olarak bilinen köye ilk yerleşen Türkmenler Aba giyerlermiş, Abaları kısa olduğundan, bu durum çevre ahalinin dikkatini cezbeder ve Kısa Abalı ifadesi köyde yaşayanlar için yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır günümüze kadarki zaman zarfında değişime uğrayarak bu söyleyiş orjinal şekline, İsabalı'ya dönüşmüştür.

  Kültür

  Köyün gelenekleri Pamukova yerel kültürünü yansıtır. Hızla modernleşen Türkiye'de İsabalı Köyü de modernleşmeden nasibini almş ve hızlı bir dönüşüme uğramıştır,birçok gelenek görenek kaybolmaya yüz tutmuştur. İsabalı'da yemek kültürü, el işi sanatlar, yardımlaşma ve dayanışma yaşayan kültürel öğelerdir. İsabalı bayramların, düğünlerin manasına uygun kutlandığı, sevinç ve kederlerin paylaşıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın yaşatıldığı küçük, şirin bir Anadolu köyüdür. İsabalı'da Osmanlı kültürünün kalıntılarını da görürüz, bir örnek verecek olursak hala köylü içme suyunu tarihi Kavaklı Deresi Çeşmesi'nden evine su kaplarıyla taşır, bu geleneği günümüzde de yaşatır. Köyde bulunan eski evler etrafı duvarlarla çevrili olduğu için Özel Hayatı korumuştur, yeni evlerde de bu gelenek sürdürülmüştür.

  Coğrafya

  İsabalı Köyü doğusunda Hayrettin, batısında Şeyhvarmaz, Kuzeyinde Hüseyinli ve Akçakaya, Güneyinde Eğriçay Köyleriyle komşudur. İsabalı Köyü'nün köy girişi Varan Tesisleri ve Özdemir Tesisleri arasındadır. Köy Samanlı Dağlarının aşağı eteklerinde Pamukova Ovası'nın devamında, su kaynağı etrafında kurulmuştur. Köyün kuzeyi küçük tepeciklerden oluşur güneyi verimli Pamukova Ovasının bir bölümünü oluştur, son derece verimli topraklara sahiptir. Sınırları içinden E-25 Kara yolu [Marmarayı Akdenize bağlayan ana yol] ve Tren yolu [İstanbulu Anadoluya bağlayan ana hat]geçmektedir. Sakarya iline 57 km, Pamukova ilçesine 12 km uzaklıktadır. İsabalı Köyü bulunduğu coğrafi alanın uygun olmasından dolayı diğer köylere göre daha güzel bir köy yerleşim örneği oluşturur. Köyün merkezinde ağaçlarla bezenmiş geniş bir çayır, hemen altında top sahası, çayırın üstünde ise havuz bulunmaktadır.

  İklim


  İsabalı Köyü'nün iklimi, köy Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Kuzeyinde ormanlık alanlarda az da olsa Karadeniz İklimi etkisi hüküm sürer. İsabalı Köyü'nde daha çok Ilıman Akdeniz İklimi görülür, yaz mevsimi erken geldiği için ürünlerin olgunlaşması erken gerçekleşmekte; ekim,kasım sonuna kadar da ürünler tarlada kalabilmekte, kırağı bölgeye geç düşmektedir, hatta kışları ılık geçtiği için süs bitkiciliği için çok uygun bir coğrafi alandır. İklimin elverişliliği sebebiyle köyde yetişmeyen ürün neredeyse yok gibidir...

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 325
  2000 253
  1997 257

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En önemli ekonomik etkinlik tarımdır, tarım ürünleri çeşitliliği bakımından da zengindir. Üzüm, ayva, şeftali, elma, armut, incir, erik, kiraz, zeytin, karpuz, kavun ,şeker pancarı, domates, biber, fasulye yetiştirilen önemli tarım ürünlerinin başta gelenleridir. Modern usullerle çiftçilik yapan köy halkı direkli bağ sistemiyle Türkiyenin en kaliteli üzümünü üretmektedir. Pamukova ayvası ve kavunu bölgeye has ürünlerdir ve İsabalı patentli diyebiliriz. Siyah incir de köye has tadıyla ağızlarda değişmeyen tat olarak ün salmıştır. Besi hayvancılığının gelişmesiyle birlikte mera hayvancılığı önemini yitirmiştir. Az da olsa kır keçisi ve koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Nuri Uysal
  1999 - Süleyman Uysal
  1994 - Nuri Uysal

  Altyapı bilgileri

  Köy, küçük bir çayıra sahip, klasik bir Anadolu köyüdür. Köyün 100 metre ilerisinde Varan tesisleri bulunmaktadır.

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon olduğu gibi 2007 yılından bu yana internet bağlantısı da mevcuttur.
  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsabalı Köyü Pamukova Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş