İrişler Köyü Demirci Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İrişler Köyü Demirci Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erişler köyü - Demirci İrişler Köyü - İrişler Köyü Hakkında - İrişler Köyü Tanıtımı - İrişler Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: Serdar SEVİMLİ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Cep Telefonu: 05375402299

  Erişler , Manisa ilinin Demirci ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Romanın ikiye ayrılmasında sonra bizans (dogu roma) egemenliği köyümüzde yaşamıştır.Anadolu beylikleri döneminde 1310 yılında Demirci ve çevresi Saruhanogulları beyliği Çuga beyin hakimiyetine girmiştir.1412 -1920 yıllarında Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır . 1754 yılından sonra kadılık yönetimi biterek demirci çevresinde ayanlık yönetimi başlamıştır ilk kadı KOCABAŞTIR . o yıllarda KARATAŞ yöresi KOCA HATIBO yönetimine girmiştir.sonra vefatından sonra yerine oğlu HÜSEYİN AĞA geçmiştir. .kurtuluş savaşında köyümüz demirci akıncılarına köyümüzden erzak ,asker ,sığınma ve istihbarat konusunda yardımcı olmuş, Yunan işgalindeki Demirciye baskınlar düzenlemek için ikindi saatlerinde akın yapmak için atlara süvariler binerek gittikleri, ancak ses çıkmaması için atların ayağına keçe sarılarak gidildiği,keçelerin köyde döküldüğü bilinmektedir. degirmendere bölgesinde ve genelde köyün kuzeyinde bulunan Çalcabaşında demirci akıncılarının gizlenmelerini saglamışlardır.Çalca başinda Pehlivan' ın karargahının bulunduğu canlı şahitler tarafından söylenmektedir kaynak olarak:ULUS DAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ:(edebiyat ödüllü mustafa yıldırının) kitabında bilgilere ulaşabilirsiniz. yunan işgalinde köyümüzün kuzey bölgesinde büyükyayla mevkinde yunanlılarla süngü savaşlarına girilmiştir. köyümüzün kuzeyinde bizanslıların yaşadığını gösteren KOLCA ŞEHRİ kalıntıları bulunmaktadır. yine köyün yakıntarihi mezarlıktaki mezar taşları tarihimizi göstermektedir.köyümüz ilk olarak çuğabeyin yerleştirdigi yedi aileden kurulmuştur. köyün ismi diğer köylerin bir topluluk İLİŞTİ karşıya demeleriyle başlayıp halkarasında İRİŞLER sonrada kamu dairelerinde ERİŞLER adını almıştır.

  Etnik yapısı

  köyümüz tarihi etnik araştırmalar sonucunda ve büyük ihtiyarlarımızın anlatımıyla ege türkmenlerinden kurulmuştur.kara keçili yörüklerinin yol haritası söyledir.kula-selendi-çamgediği-yörükmezarı-damrık- gebeoluk -muratdağı hattında ve demirci-çamgadiği-mantarçukuru- öreğler-akdağ yollarını kullanmış karakeçili yörükleri KAYNAK:SİMAVIN ETNİK YAPISI KİTABI YAZAR:DR.RECEP ALBAYRAK.

  Kültür

  SÖZ KESME,NİŞAN ,DÜĞÜN:uygun görülen kız,oğlanın ailesi tarafından köyün ileri gelenlerinden(genellikle imam ve kız tarafının kıramayacağı kişi yanlarına alınarak istemeye gidilir.uygun cevap alıncaya kadar gidilir. kız tarafının isteğine göre söz ve nişan yapılır. söz kız evinde yapılır.söz kesiminden sonra köye irmik veya un helvası dağıtılır.sözde sadece yüzük takılır. nişan töreni kooperatif binasında yapılır. nişanda takıların yarısı takılır. akrabalarıda hediyelik eşya götürürler DÜĞÜN:düğünlerimiz 3 gün sürer birinci gün ikindi namazından sonra dibek meydanında keşkek döğme ile başlar akşamında köyün gençleri köy odasında bayraktarları seçerler bunlar 2 kişidir.düğünün eğlence ve misafir karşılamarını yaparlar. 2 gün çalgıcılar(davulcu,klarnet,cümbüş) hediye takacakların evleri tek tek dolaşır ve misafir karşılamalarını yaparlar. akşamında ise köy meydanında çeşitli eğlenceler ve orta oyunları eşliğinde gece boyunca eğlenceler sürer.bayanlar ise önce kooperatif binasında kına gecesi yaparlar.sonra köy meydanındaki eğlenceleri izlerler.3 gün öğle namazından sonra gelinin çeyizi köy seymanları eşliğinde çeyiz alınır. erkek evine getirilir. kız tarafından gelen kişiler evi yerleştirir. ikindi namazından sonrada tekrar seymanlar eşliğinde kız evine gidilir. gelin getirildikten sonra arkadaşları tarafından eglence yapılır. yatsı namazında sonrada dualarla damat gelinin adasına götürülür.ve düğün tamamlanmış olur.Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  ASKER UĞURLAMA :Askere gidecek askerin ailesi imkânı varsa köylüye davet verir. askerinin kazasız ve beladan korunması için yapılır bu davet.yine köy halkı ve askerlerin arkadaşları tarafından da gidecekleri gece eğlence düzenlenir. askerlere giderken köylü cami yanında toplanır ve asker duası yapılır ve askerler köylü ile helalleşir ve büyükler askerlere cep harçlığı veriirler. YAĞMUR DUASI: BAHAR ve yaz aylarının kurak geçtiği yıllarda yağmur duasına çıkılır. köyümüzde yağmur duası SİVRİ YEPESİNDE yapılır. köylü dua günü evlerinde yemek yaparlar ve tepede yenir yemekten sonra topluca dua yapılır.ben çocukken bana katılmak nasip oldu ve duadan sonra yağmur yağmıştı. yağmur duası hocamız nurla hocaydı köy dilimizle.

  EREN GÜNÜ :Cenaze evine cenaze defin edildikten sonra akşamında köylü evinde ne yemek yaptıysa cenaze evinde yenir ve dualar yapılır.

  Coğrafya

  Manisa iline 280 km, Demirci ilçesine 40 km uzaklıktadır. köyümüz dalgalı arazi yapısına sahiptir.denizden yüksekliği 1150 metredir.topraklarında kireç oranı yüksektir.köyün çevresinden üçdere geçmektedir İNDERESİ, KOVADERESİ,KARANLIKDERE ve köyün kuzeyinde ormanlık alanda DEREARDIDERESİ bulunmaktadır. derelerden sadece sulama amaçlı kısmi olarak kullanılmaktadır. köyün çevresindeki dağlar:ÇALCABAŞI ,SİVRİ TEPESİ,KOLCA DAĞI FIRINCIK DAĞI köyün yaylaları:DEREARDI,KIR,FIRINCIK,ÇALCA,KOLCA ALMACIK yaylalarıdır.hayvancılık azaldığında yayla yaşantısı yok denecek kadar aile göç ediyor.KÖYÜN ULAŞIMI: pazar günleri hariç demirciye minnetlerkoop münibüsleriyle saglanır. günde sadece tek araç kalkar. salı ve çarşamba günleri SİMAV (KÜTAHYA) minübüs kalkar(18 km) yaklaşık hepsi 1 saat sürer yolculuk.köylümüz genellikle demirciye pazartesi ve cuma günleri giderler.yine pazar günleri hariç SALİHLİYE ARAÇ VARDIR ve yaklaşık 2.5 saat sürer. köyün meraları duyarsız köy halkı yüzünden korunamamıştır. MADENLERİMİZ:MTA verilerine göre köyümüzde kükürt madeni yatağı bulunmaktadır.yaklaşık rezervi 8000-15000 tondur. henüz madenimiz işletilmemektedir devletimizden gerekli girişimler yapılarak köyümüze ekonomik katkısı büyük olacaktır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklim hakimdir.kışları sert yazlarıda sıcaktır. gündüzün sıcak olmasına rağmen geceleride serindir.yakacak olarak köylümüz odun kullanmaktadır. son yıllarda orman işletmesi odun nakliyesi verirken işi zora vuruyor. yakın gelecekte gözüken kömür yakıtını kullanacagız .sobalarımız ancak mayıs 15 de kalkar.ekimde kurulur. kışın genelde kar yağar.ilkbaharda genellikle yagış olarak yağmur yağar agostos 7 ile 15 arasında tufan görülür.kışın don çok görülür.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 412
  1997 386

  köyümüz son yıllarda okuma oranının yüksekliği ve orman işlçilerinin kadroya geçirilmesiyle en az 20 aile köyden göç etmiştir.yaklaşık yeni nüfusumuz 220 civarındadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. küçükbaş hayvancılık yok denecek kadardır.meralarımız talan edildiğinden ve meyvelik alanların çoğalmasından dolayı hayvancılık azalmıştır.meyvecilik olarak kirazcılık ekonominin büyük kısmını oluşturur.halıcık eskisi kadar para etmediğinden yine de azda; çokda olsa kışın yapılacak iş olmadığından yapılmaktadır.büyükbaş hayvancılık da azdır.büyük besihaneler yoktur.her ailenin 1 ya da 2 ineği geçmeyecek şekildedir.genellikle köyde sadece yaşlı nüfus vardır.okuma oranın yüksekliği ve orman işçilerinin kadroya geçirilmesi göçü hızlandırmıştır.köyde 5 ya da 6 emekli vardır.ama onlarda arkalarında en az 2 aile bakmaktadırlar.bu şekilde gençleri hazırcılığa yönlerdirilmektedir.yaşlılarımızda yaşlılık aylığı almaktadır.sosyal yardımlaşma kurumlarından 7 -8 aile yardım almaktadır.bir grub işçimizde izmirde kireç ocagında çalışmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.ilkokul 3 kadar köyde eğitim yapılıyor sonrası taşımalı eğitim yapılmaktadır.köyümüzde 1 öğretmen vardır.köyün ilkokulun lojmanı vardır.diğer sınıflar MİNNETLER İLKÖĞRETİMDE eğitime devam edilmektedir.köyün öğrencilerini eğitim seviyesi yüksektir.üniversiteye yerleşme oranı yüksektir. Köyün içme suyu şebekesi vardır,evlerde şebeke suyu kullanılmaktadır. ancak suyumuzun kireç oranı yüksektir. kanalizasyon şebekesi vardır.ancak kanalizizasyon atıkları köyün derelerine atılmaktadır.çevre kirliliği yüksektir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır köyümüzde turcell baz istasyonu hizmet vermektedir. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur daha önce köyümüzde saglıkevi vardı ama köyümüzün ilgisiz kalmasından dolayı ebe kadromuz kargınışıklar köyüne taşınmıştır şuan köyümüz aile hekimliğine geçilmiştir.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyümüzün bir adet camisi bulunmaktadır.kadrolu imamhatibi vardır.köyümüzde orman kalkındırma kooperatifi vardır. önceleri kurulduğunda iyi çalışmış ama sonraları bilinçsiz yönetim ve çıkar çevreleri yüzünden borç batağına suruklenmiştir.bir adet binası vardır ilk olarak halı atelyesi olarak kullanılmış ama şimdi düğün salonu olrak kullanılmaktadır.köydes projesiyle göstermelik biraz parke taşı yol yapılmıştır.yollarımız kışın çamurdan geçilmez.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İrişler Köyü Demirci Forum Tarih
Gürcü polisi Gori kentine girişleri kapattı Yurt Dışı Haberler 13 Ağustos 2008
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş