İrfaniye Köyü Dursunbey Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İrfaniye Köyü Dursunbey Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dursunbey İrfaniye Köyü Bilgileri - İrfaniye Köyü Hakkında - İrfaniye Köyü Tanıtımı - İrfaniye Köyü Resimleri  İrfaniye,Balıkesir Dursunbey ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: DURSUNBEY

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:108 km

  İlçeye Uzaklığı:31 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:131
  1997:128

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Eski adı yani atalarımızın verdiği ad Kızılöz'dür.İlçemizde iki tane Kızılöz köyü olmasından ötürü adı değiştirilmiştir.Aslında yanlış olmuştur çünkü Anadolu'da köy adları aşirete,köyü kuranlara göre verilir.

  Diğer Kızılöz köyü kurucuları ile ortak bir akrabalık bağı vardır.Kızılöz "KIZILOĞUZ" adından gelir.Oğuz Türklerinin KIZILOĞUZ oymağı,ATATÜRK'ün de bağlı olduğu soydur.Diğer adları KOCACIK yörükleridir.Bunlar KONYA/KARAMAN yöresinden alınıp Balkanlara geçirilmiştir.Bir kısmı da bu yol üzerinde olan Balıkesir'de kalmıştır.Burada kalanlar ilçemizde olan iki adet Kızılöz köyünü kurmuşlardır.Balkanlara gidenler de Makedonya'ya yerleşmiştir.Onlar Atatürk'ün atalarıdır.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 108 km, Dursunbey ilçesine 31 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve]] şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol kayıtlarda asfalt gorunmesıne rağmen asfalt degil köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş