İran'dan Türkiye'ye füze uyarısı

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. İran'dan Türkiye'ye füze uyarısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye ve Ortadoğu'daki bazı İslam ülkelerine füzesavar sistemi yerleştirmek için çözüm arayan ABD'nin bu planını eleştiren İran Genelkurmay Başkanı, üstü kapalı olarak Ankara'yı uyardı.

  İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, ABD'nin Ortadoğu'daki bazı ülkelere yerleştirdiği hava savunma sistemlerinin işe yaramayacağını, bunun için harcanan paraların boşa gideceğini iddia etti.

  Tümgeneral Firuzabadi, katıldığı bir törende ABD'nin Ortadoğu ve Körfez ülkelerindeki hava savunma sistemlerini takviye etmesiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  ABD'nin bölgeye füzesavar sistemleri yerleştirmesinin yeni bir şey olmadığını kaydeden Firuzabadi, “Onlar kaç yıldan beri bu sistemleri yerleştiriyorlar ve biz bunların yerini biliyoruz” dedi.

  İran'ın bölge ülkeleriyle yakınlaştığı bir dönemde böyle bir eyleme kalkışıldığını belirten Firuzabadi, “Bu girişim, İran'ı bölge ülkelerine düşman olarak tanıtmak için yürütülen psikolojik savaşın bir parçasıdır” diye konuştu.

  “Füzesavar sistemleri, bölge ülkelerinin cebini boşaltmak içindir” diyen Firuzabadi, “bu sistemlerin hiçbir yerde ihtiyaca cevap vermediğini” ileri sürdü.

  Tümgeneral Firuzabadi şunları söyledi: “Basit yöntemlerle, füzesavar sistemlerini etkisiz kılmak mümkün. Bölge ülkeleri özellikle de İslam ülkelerinden hiçbir yerde işe yaramayan bu sistemler için boşuna para harcamamalarını tavsiye ediyorum.”

  Tahran yönetimi, “bölgede istikrar ve güvenliğin yine bizzat bölge ülkelerinin işbirliğiyle sağlanabileceğini, yabancı güçlerin asıl amacının bölgenin kaynaklarını sömürmek olduğunu” açıklamıştı.


  (ekolay)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İran'dan Türkiye'ye füze Forum Tarih
İran'dan insansız keşif uçağı Yurt Dışı Haberler 19 Şubat 2009
İran'dan yeni deniz tatbikatı. Yurt Dışı Haberler 23 Kasım 2008
İran'dan Basra Körfezi'nde yeni deniz üssü. Yurt Dışı Haberler 17 Kasım 2008
İran'dan 50 ülkeye silah ihracatı Yurt Dışı Haberler 31 Ağustos 2008
Hatay ne zaman Türkiye'ye katılmıştır kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş