'İran ve Türkiye birlikte hareket ediyor'

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  'İran ve Türkiye birlikte hareket ediyor' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Türkiye'nin bölgede ve dünyada yapıcı görevler için birbirinin yanında yer aldığını söyledi.

  Ahmedinejad, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım'ın güven mektubunu kabulde yaptığı konuşmada, iki ülkenin bölge, İslam alemi ve dünyadaki konumlarına değindi.
  İki ülke halkları ve devletlerinin kalkınma, güvenlik ve refahta birbirinin yanında yer aldığını kaydeden Ahmedinejad, ''Tahran ve Ankara'nın, tarihi ortak ilgileri ve çıkarları var'' dedi.
  ''İran ve Türkiye, dünyada yapıcı görevler için birlikte hareket ediyor'' ifadesini kullanan Ahmedinejad, ''Bölgede emniyetin sağlanması ve dünyadaki yeni düzene olumlu katkıları açısından ortak hareket edilmesi iki ülkenin en önemli görevidir'' diye konuştu.
  İki ülkenin İslam dünyasındaki rolleri ve etkilerinden dolayı çekim merkezi olarak görüldüğünü belirten Ahmedinejad, ''İran ve Türkiye, uluslararası konularda da birbirine çok yakın görüşlere sahipler'' dedi.
  Ahmedinejad, ilişkilerin daha da geliştirilmesinde iki ülkenin büyük potansiyellere sahip olduğunu belirtti ve ''Bu alanda yapılan önemli anlaşmalar hayata geçirilmeli. İlişkilerin en üst seviyeye çıkarılmasında bizim açımızdan hiçbir sınırlama söz konusu değil'' ifadesini kullandı.
  Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım da konuşmasında, Türkiye ve İran'ın çok sayıda ortak değere sahip olduğunu belirtti.
  İran'ın bölge ve dünyadaki konumuna değinen Yardım, İran ile ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesine önem verildiğini söyledi.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 'İran Türkiye birlikte Forum Tarih
Türkiye dağların uzanışı iklimi nasıl etkilemektedir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş