İran kedileri hakkında bilgiler

'Kedi ve Köpekler' forumunda Fatma tarafından 1 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  İran kedileri hakkında bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  İran
  Kedileri

  1977 yılı idi. Küçük Çekmece’de kirada oturduğumuz dairemizin karşısına bir gün yabancı öğrenciler taşındı. Tabii meraklı bendeniz bu üniversite öğrencileri ile kısa zamanda tanışıp evlerinin maskotu olmayı başardım. Hepsi de İranlı idi. Şah’ın iktidarda olduğu günlerdi. O zamanlar mali gücü iyi ailelerden geliyorlardı ama ellerinden Marx’ın kitapları düşmüyordu. Gülen şeklindeki dev İran şamfıstıkları, kıtlama içilen çaylar, pilav makinesi o günlerden belleğimde ilk elde hatırladıklarım... Bir de evin her yerinde asılı devrimci posterler ve gün boyu çalan “Aldırma gönül..” şarkısı.

  Sonra bir gün Şah devriliverdi. Demokratik İran umutları tekrar rafa kalktı. Tam şimdi derken İran bir kez daha kötü kaderine teslim oldu. Kediler devrimci yaratıklardır. Her an darbe de yapabilirler, devrim de. (Lenin de sıkı bir kedisever değil miydi?)

  İran kedileri kedi dostlarının pek sevdiği kedilerdendir. Hafif basık suratları ile ilk anda bir şeylere kızgınmış kanaati uyandırsalar da bence bu yüz ifadeleri ile kendilerini mutlu etmek için didinenleri daha bir çalışmaya teşvik ederler. Kısa ayaklı tıknaz bedenlerinde gözler herşeyleri gibidir. Kocaman gözleri ile gerçek dışı gibi dururlar.Sık ve uzun tüyleri, Emel Sayın’ın Şah'ın huzurunda verdiği konserde giydiği kaftana benzer.

  İpeksi tüyleri ve değişik görünümleri ile 16. yüzyılda Avrupa’ya aristokrat ailelere gelin/damat olarak gelen İran kedileri, uzunca yıllar zenginliğin de bir göstergesi olmuşlardır. Çünkü bu kedileri uzunca bir zaman sadece aristokratlar ve zenginler edinebilmiştir. Ama buna şaşmamak gerek, zira İran kedileri hiyerogliflerde bile kaydı olan kedilerdendir. Açıkcası sükseye ve lükse her daim alışık olmuşlardır.

  Uzun tüyleri sebebi ile tüy yumakları ile başı dertte olan, büyük gözleri sebebi ile göz yaşarması sorunu zaman zaman yaşayan İran kedileri bu özellikleriyle bile kendilerine hizmet edecek aşıklar ararlar. Tüylerinin düzenli taranması, yüzlerinin bir bezle gün aşırı silinmesi bekledikleri hizmetlerdendir. Açıkcası hizmetkar bulmakta da hiç zorlanmazlar. Ee ne de olsa tarihi şahlarla, krallarla dolu topraklardan gelmişlerdir. İran Şahı devrilmiş olsa da İran kedilerinin tahtı asla yıkılmaz.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Eline sağlık paylaşım için sağol..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İran kedileri hakkında Forum Tarih
Kır kültürünü kent kültüründen ayıran özellikler madde madde kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 1 Şubat 2017
Türkler'in Anadolu'ya yerleşmesini kolaylaştıran etmenler nelerdir? Tarihi Bilgiler 24 Kasım 2016
Cildi sıkılaştıran besinler nelerdir? Güzellik & Bakım 2 Ekim 2016
Hayatımızı kolaylaştıran araçlar ve gereçler Konu Dışı Başlıklar 26 Eylül 2016
İran medeniyetinin özellikleri kısaca Tarihi Bilgiler 15 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş