İran'ın Nükleer Santrali yazın açılıyor

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İran'ın Nükleer Santrali yazın açılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rusya Federal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sergei Kiriyenko, İran'ın Buşehr kentinde ülkesi tarafından inşa edilen nükleer santraldeki reaktörün planlandığı gibi ağustos ayında açılacağını bildirdi.


  Kiriyenko, Arjantin'e ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Planlandığı gibi ağustos ayında açılacak. Buşehr, hiçbir şekilde nükleer sınırlama ilkesini ihlal etmiyor. Kimsenin Buşehr ile ilgili endişeleri yok'' diye konuştu.
  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Tahran'ın nükleer programıyla ilgili daha fazla güvence verilmeden Rusya'nın nükleer santrali açma planının çok erken olduğu yönünde eleştiride bulunmuştu.
  Rusya 1995 yılında İran ile Buşehr nükleer santralini inşa etmek için 1 milyar dolarlık anlaşma imzalamış, ancak santralin faaliyete geçişi ''teknik gerekçelerle'' sürekli ertelenmişti.
  Öte yandan, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, nükleer silahlanma peşinde olursa İran'ın sonuçlarına katlanması gerekeceğini belirtti.
  Tahran'ı gelecek ay ziyaret edeceğini kaydeden Lula, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşeceğini ve ona bu konuda uyarıda bulunacağını ifade etti.  Haber7
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İran'ın Nükleer Santrali Forum Tarih
İran'ın Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
İran'ın Yönetim Şekli Nedir? Ülke Kültürleri 6 Eylül 2011
İran'ın Başkenti Neresi? Ülkeler Coğrafyası 5 Eylül 2011
İran'ın Neyi Ünlüdür - İran Nesi İle Ünlüdür ? Ülke Kültürleri 22 Şubat 2011
İran Yöresel Kıyafetler - İran'ın Yöresel Giyisileri Ülke Kültürleri 16 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş