İpsala’da 8 bin dönüm çeltik alanı su altında

'Yurt İçi Haberler' forumunda Dine tarafından 14 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İpsala’da 8 bin dönüm çeltik alanı su altında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'nin çeltik ambarı Edirne'nin İpsala ilçesinde dün selin, Devlet Su İşleri (DSİ) iletim kanalını patlatması sonucu yaklaşık 8 bin dönüm çeltik alanı sular altında kaldı.


  EDİRNE - İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Koyuntepe köyü civarındaki çeltik alanlarında hasar tespit çalışmaları için ekipleri görevlendirdiğini, gelen ilk bilgilerde 1500 dönüm çeltik alanının su altında kaldığının bildirildiğini söyledi. Koyuntepe Köyü Muhtarı Ömer Kayan da 8 bin dönüme yakın çeltik alanının selden etkilendiğini bildirdi.
  Akhoca, Koyuntepe, Orhaniye köyleri ile Kocahıdır beldesindeki çeltik alanlarının iletim kanalını patlatması sonucu su altında kaldığını ifade eden Kayan, bu yerlerin ''afet bölgesi'' olarak ilan edilmesini istediklerini belirtti.  Kocahıdır beldesi eski belediye başkanı Mahmut Sayın da Koyuntepe yakınlarındaki yalnızca bir bölgede 3 bin dönüm alanda selin etkili olduğunu söyledi. Sayın, çeltiğin üzerinde 2 metre su olduğunu kaydederek, ''Bu üründen hayır gelmez. Hepimiz banka kredisi ile ekim yaptık. 15 gün sonra da hasada başlayacaktık. Selden ürünümüz yok olduğu için borçlarımızı ödeyemeyeceğiz. Elektrik borcum 27 bin lira. Bunlar ne olacak? Her şeyim burada tarlada bitti. 25-30 kişi de ekmek yiyordu. Onlar da ekmek yiyemeyecek'' diye konuştu.
  Sayın, selin Keşan tarafından geldiğini 800 dönümden ancak 2-3 dönümlük bir alandaki çeltiğin kurtulduğunu sözlerine ekledi.
  62 yaşındaki çeltikçi Ahmet Şimşek de ''1976 yılından beri çeltik ekiyorum. Şimdiye kadar bir zarar görmedim. Böyle bir afet de görülmemiştir. 120 dönüm yerim var. Devlet sahip çıksın bize. Borçlarımızı erteleyecekler mi, ne yapacaklar? Bayram sonu biçecektik'' diye konuştu.
  Keşan Kaymakamı Metin Borazan ise şu ana kadar kendisine çeltik bölgelerinde su baskını olduğu konusunda bir bilgi gelmediğini ancak, İlçe Tarım Müdürlüğünün bölgede inceleme yapacağını bildirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İpsala’da dönüm çeltik Forum Tarih
Gündönümü ve ekinoks tarihleri Uzay ve Gökyüzü 7 Ocak 2015
Çanakkale Zaferinin Kaçıncı Yıldönümü 2012 Tarihi Bilgiler 16 Mart 2012
Evlilik Yıldönümü İçin Sözler Mesajlar Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 23 Şubat 2012
Yıldönümü Mesajları Sms Sözleri - Hazır Mesajlar 22 Şubat 2012
Tanışma Yıldönümü Mesajları Sms Sözleri - Hazır Mesajlar 20 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş