İpek Böceği - İpek Böceğinden İpek Nasıl Elde Edilir

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İpek Böceği - İpek Böceğinden İpek Nasıl Elde Edilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İpek Böceği - İpek Böceğinden İpek Nasıl Elde Edilir


  İpek Nasıl Üretiliyor?

  Kozayı örme ve tamamlama işlemi, gece gündüz durmaksızın 3–4 gün sürmektedir. Birkaç mm.lik boyuyla, günlerce ara vermeden çalışan bu tırtıl olağanüstü bir güç göstermektedir. Bunu insanlar ile kıyaslayarak daha iyi anlayabiliriz. Örneğin; insan günlük uykusunu almadığında hem zihnen, hem de bedenen güçsüzleşmesine rağmen, ipek böceğinde herhangi bir bitkinlik görülmemektedir. Yumurtadan tırtıla, tırtıldan kelebeğe giden bu döngünün içinde hayatını sürdüren ipek böceği, dünyanın en sağlam ipliğini üretir.
  [​IMG]


  Araştırmalara göre; ipek üretiminin sırrı, ipek böceklerinin salgı bezlerindeki ipek proteinlerinin, suda çözünebilirliğini nasıl kontrol ettiklerinde yatmaktadır. Tüm süreç, su miktarıyla kontrol altında tutulur. Organizma ipek bezine protein gönderir, ancak bunu yaparken oraya ne kadar su bıraktığını denetler. Bu hassas ölçüler de ipeğin sağlamlığında rol oynar.

  İpek Böceği Allah İlham Ettiği İçin İpek Üretir

  Yazı boyunca ele alınan tüm detaylar göstermektedir ki; her aşaması mucizelerle dolu olan ipek böceklerinin ipek üretmeleri çok çarpıcı yaratılış mucizelerinden biridir. Bu canlılar, kendilerini yaratan Allah'ın belirlediği biçimde doğmakta, davranmakta ve yaşamaktadırlar. Kuran, Allah'ın balarısına vahyettiğini ve ona bal yapmayı (Nahl Suresi, 68-69) emrettiğini haber vermekle, aslında canlılar dünyasındaki büyük sırrın bir örneğini bildirmiş olur. Bu sır, tüm canlıların Allah'ın iradesine boyun eğmiş olarak, O'nun belirlediği kaderi izledikleri gerçeğidir. Arı bu nedenle bal yapar, ipek böceği bu nedenle ipek üretir. Bir ayette yaratılış delilleri üzerinde düşünmenin önemi şöyle haber verilmiştir:

  "Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır." (Casiye Suresi, 4)

  İpek, Bilinen En Sağlam Doğal İpliktir


  Gökleri ve yeri üstün bir ilim ile yaratan Allah'ın ilhamıyla hareket eden ipek böceklerinin ürettikleri sağlam doğal iplik, bilim adamlarına da ilham kaynağı olmaktadır. Ancak bilim adamları henüz bu sağlamlıkta bir iplik üretmeyi başaramamışlardır. Son yıllarda araştırmalarını hızlandıran bilim adamları, hala ipek böceklerinin nasıl bu kadar sağlam iplikler yapabildiklerinin sırrına ulaşmaya çalışmaktadırlar. Uzmanlar;

  İpeğin tıp alanında, tahrip olmuş diz bağlarının onarılması ve yapay kemik dokusu oluşturulmasında kullanılabileceğini,

  Bulgularının doğruluğunun kanıtlanması halinde, çok sağlam koruyucu giysi ve spor malzemeleri üretiminin yanı sıra kemik dokusu için de laboratuvarda yapay ipek üretilebileceğini belirtiyorlar.

  Bu makale, İlmi Araştırma Dergisi 54. sayı (Aralık 2008) 54. sayfada yayınlanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İpek Böceği İpek Forum Tarih
İpek Böceği ve İpek Yapım Aşamaları Seviyeli-Ciddi Konular 3 Ekim 2013
İpek Böceği Anavatanı Neresi Diğer Hayvanlar 7 Temmuz 2013
İpek Böceğinin Aşamaları Nelerdir? Diğer Hayvanlar 14 Haziran 2013
İpek Böceğinin Başkalaşım Evreleri Nelerdir? Diğer Hayvanlar 31 Aralık 2011
İpek Böceğinin Gelişim Dönemleri Nasıldır? Diğer Hayvanlar 31 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş