İnternetteki alışveriş sitelerine talepler arttı

'İnternet ve Network' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İnternetteki alışveriş sitelerine talepler arttı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnternetteki alışveriş sitelerine talepler arttı

  Son aylarda internet üzerindeki alışveriş sitelerinden yapılan satın almaların oldukça artması dikkat çekiyor. Bireysel kullanıcıların kişisel alışverişlerini bu sitelerden özellikle de açık arttırma sistemi ile çalışanlardan; mesela yurtdışında ebay yurtiçinde gittigidiyor.com; yapmaları yabancıların Türkiye’ye olan ilgisini de arttırıyor. Ebay'de bir kaç sene öncesine kadar Türkiye'ye gönderim yapan sınırlı sayıda satıcı varken, Türk kullanıcının artması sonucu teslimat ülkeleri arasına Türkiye'yi de ekleyenler arttı.

  [​IMG]

  Kullanıcıların bir kısmı tamamen şahsi ihtiyaçları için alış veriş yaparken bir bölümü de yurtdışındaki yabancı sitelerden aldıklarını burada yerli siteler üzerinden satarak yeni bir iş modeli geliştirdiler.

  Türklerin en çok ilgi gösterdiği ürünler sıralamasında tepede ipod , bilgisayar parçaları, parfüm , kozmetik ürünler ve giyim kategorileri bulunuyor.

  Yabancı internet sitelerindeki ürünlerin fiyatları, mağazalardaki fiyatlara göre oldukça düşük olduğu için ister kullanmak için ister satmak için alın her halükarda karlı çıkıyorsunuz. Elbette bu durumun pek çok negatif yönü de var. Öncelikle bu sitelerin ağırlıklı olarak İngilizce olması kullanım sorunu yaratıyor. Eğer gittigidiyor.com'un kullanım sistemine alışıksanız bir şekilde ebay'de yolunuzu bulmanız mümkün fakat bu seferde bazı önemli bilgileri kaçırıp hatalı alışveriş yapmanız hatta belki de dolandırılmanız ihtimali doğuyor.

  Peki iyi derece İngilizce bilmeden güvenli ve doğru şekilde yabancı sanal mağazalardan nasıl alış veriş yapılır? Bidturk.com isimli web sitesi bu amaçla kurulmuş. Kullanıcıların yabancı sitelerin kullanımındaki destek ihtiyacını fark eden 2 genç girişimci Okay Tuğ ve Gökhan Seçkin tarafından kurulan bidturk.com ücretsiz bir bilgi paylaşım platformu. Bidturk.com üyelerine görsel anlatımlarla bu işin püf noktalarını, dikkat edilmesi gereken hususları detaylı bir şekilde anlatıyor, hatta sizi adım adım alış veriş yaparken destekliyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş