İnternette Tıklama Yaparak Para kazanmak Caiz Mi

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 22 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İnternette Tıklama Yaparak Para kazanmak Caiz Mi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  internet reklamları - internet reklamlarından para kazanmak - internetten para kazanmak - tıklayarak para kazanmak  Soru: İnternetten şu şekilde para kazanmak haram mı:
  Tıklama yaparak biriken puanlar paraya dönüşüyor. Mesela bir e-mail geliyor okuyoruz, anket geliyor ankete katılıyoruz, link veriyor orayı tıklıyor puan topluyoruz, sonra paraya dönüştürüyoruz onu. Site, reklam payından bize ödeme yapıyor. Anlaşmalı olduğu firmaların sitelerine tıklayınca reklam kazanmış oluyor ve o reklam ücretinin bir kısmını bize veriyor. Bu şekilde para kazanmak caiz midir?


  Cevap: Firmalar ziyaretçi sayıları yüksek olan internet sitelerine reklam veriyorlar. Site sahipleri bu reklamların tıklama sayısına göre o firmalardan ücret alıyor. Daha sonra site sahipleri sizlere, mail gruplarına vs. mail göndererek bu linkleri tıklamanızı, tıkladığınızda hesabınıza nakit puanlar geleceğini söylüyor, siz de tıklıyorsunuz. Böylece o firmanın reklamı çok tıklanmış gözüküyor. Site sahibi de kazandığı paradan size nakit puanlar veriyor. Bu sistem, reklam veren firmayı aldatmaya dayalı bir sistemdir. Dolayısıyla sizin bu sistemde yer alıp bu çarka dahil olmanız caiz olmaz. Dinimizde “ne zarara uğramak vardır ne de zarara uğratmak.” (Ahmed b. Hanbel, 1/313) Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler, mallarınızı aranızda karşılıklı rıza ile gerçekleştirdiğiniz ticaret yolu hariç, batıl yollarla yemeyin. Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.” (Nisa, 4/29)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnternette Tıklama Yaparak Forum Tarih
Tıklama başına para ödeyerek, internette reklam verme Google Hakkında Her Şey 24 Ağustos 2008
İnternette uyulması gereken kurallar nelerdir? İnternet ve Network 7 Kasım 2016
İnternetten Alışveriş Yapmanın Faydaları ve Zararları Madde Madde İnternet ve Network 6 Şubat 2014
İnternetten Alışveriş Yapmanın Yararları ve Zararları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 2 Ocak 2014
İnternette En Güvenli Çocuk Sitesi nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş