İnternette Rus hamlesi

'İnternet ve Network' forumunda Dine tarafından 29 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İnternette Rus hamlesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alan adlarında Latin alfabesinin saltanatı sona eriyor.
  Rusya'da Latin alfabesi yerine Kiril alfabesiyle .РФ (kiril alfabesinde .rf Rusya Federasyonu anlamına gelen) uzantılı domaini kullanılmaya başladı.

  Ulusal Domain Kordinasyon Sözcüsü Maria Monkina basına yaptığı açıklamada Russia.rf web-adresinin ilk Kirilce web adresi olduğunu duyurdu. Monkina kirilce .rf uzantılı domainlerin Ulusal Domain Kordinasyon Merkezi tarafından yönetileceğini belirterek, "Daha sonra ise Kirillce domain yönetim ilgili devlet organlarına teslim edilecek" diye konuştu.

  Devlet organları ve ticari marka sahiplerine Kiril alfabeli domain kaydetmelerine öncelik tanındığını anlatan Monkina, devlet ihtiyaçları için alan adlarının kaydının ücretsiz gerçekleştirileceğini ifade etti. Marka sahipleri için ise domain kayıtların fiyatları şirketten şirkete değiştiğini ve fiyatların bin 150'den (40 dolar) 10 bin ruble (yaklaşık 350 dolar) arasında olabileceğini kaydetti. Temmuz ayında fiyatlar .ru uzantılı domainler için belirlenen miktarla eşitlenecek.

  Diğer şirket ve bireylerin Kirilce domain içi 20 Nisan 2010 itibaren kayıt için başvurabileceğini ifade eden sözcü, Kiril alfabeli domain uzantılarının kullanımının da 2010 itibariyle mümkün olacağını söyledi.

  Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in talebi doğrultusunda .rf uzantısı Kasım 2008 tarihinde İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu(ICANN) tarafından onaylanmıştı.

  Son birkaç yıldır Rusça internet kullanıcıların sayısı önemli ölçüde büyüdü. 2004 yılında Global Reach kurumu tarafından yapılan bir ankete göre sadece 22 milyon Rus'un internet kullandığı tespit edilmişti. Rus Ağ Bilgi Merkezi tarafından yapılan araştırmada ise 2008 yılının verilerine göre bu sayısı 34 milyona ulaştı.

  Dünya internet istatistik bilgilerine göre şu anda Rusya'da 45 milyona yakın internet kullanıcısı bulunuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnternette hamlesi Forum Tarih
İnternette uyulması gereken kurallar nelerdir? İnternet ve Network 7 Kasım 2016
İnternetten Alışveriş Yapmanın Faydaları ve Zararları Madde Madde İnternet ve Network 6 Şubat 2014
İnternetten Alışveriş Yapmanın Yararları ve Zararları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 2 Ocak 2014
İnternette En Güvenli Çocuk Sitesi nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Ocak 2012
Vodafone bilinmeyen numaraları internetten öğrenme Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 30 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş