İnternette güvenle dolaşmak mümkün mü?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İnternette güvenle dolaşmak mümkün mü? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgisayarın fişini çekmenize gerek yok! İşte internette virüs kapmadan gezebilmek için gereken 10 altın kural.

  [​IMG]

  Grip virüsüne yakalanmaktan kendimizi ne kadar koruyabiliriz? Bu ne kadar mümkünse, internette de yüzde 100 güvenli gezinmek o kadar mümkün. Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü, Murat Göçe, bilgisayarın fişini çekip, dolaba kitlemeden, internette güvenli gezinmenin mümkün olduğunu belirterek, bunun sırrını 10 temel maddede sıraladı.

  Yaşantımıza birçok kolaylık ve yenilik getiren internet, beraberinde birçok tehlikeyi de getiriyor. Kullanıcının artık bunun bilincinde olup, internet üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı önlemini alması gerekiyor.

  Ancak, ne kadar önlem alınırsa alınsın, kullanıcının yüzde 100 güvenceye kavuşturulması da şimdilik mümkün görünmüyor. Nitekim Kaspersky Lab’in kurucusu Eugene Kaspersky, bunu şöyle açıklamış:
  “İnternet, flash bellek, CD veya DVD gibi harici bağlantılardan veri alışverişi yapan kişi, bu bağlantı noktalarını iptal ettiğinde ya da bilgisayarını kapattığında güvenliğe kavuştuğunu düşünebilir. Bir grip virüsüne yakalanmaktan kendinizi büsbütün korumanız nasıl imkansızsa, kötü amaçlı yazılımlardan da yüzde yüz korunmayı garanti etmek imkansızdır.”

  Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe de sadece bilgisayarının internet bağlantısını kesen, hatta bir dolaba kitleyen kullanıcının yüzde 99 güvenliğe kavuşabileceğine dikkat çekiyor. Geriye kalan yüzde 1’i yangın, deprem gibi doğal afetler olarak sıralayan Göçe, bu noktada kullanıcının bilinçlenmesinin önem kazandığını vurguluyor.

  “Nasıl ki kullanıcı internetin kendisine sağlayacağı imkan ve kolaylıkları öğrenmek için çaba harcıyorsa, internetten gelebilecek tehlikelere karşı da kendini eğitmelidir. Bu konuda çeşitli yayınlarda çıkan yazıları okuyup tehditler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü bilgisayara ne kadar güvenlik imkanı sağlanırsa sağlansın, kullanıcı bilinçli değilse bu koruma anlamını yitirebilir” diye konuşan Göçe, önerilerini şöyle sıraladı:

  VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN 10 PÜF NOKTASI:

  1. Antivirüs, antispy, antiphising, antispam, Uygulama kontrolü, Sandbox (güvenli ortam) ve güvenlik duvarı içeren kapsamlı güvenlik teknolojilerini kullanın. Önemli verilerinizi yedekleyip saklayın.
  2. Sadece lisanslı yazılım yükleyin. Korsan yazılımın sadece telif hakkını çiğnemekle sınırlı kalmayıp, ülkenin vergi kaybına da neden olacağını unutmayın.
  3. Kullanacağınız lisanslı yazılımın büyük yatırım, sürekli araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla ortaya çıktığı bir gerçek. Ücretsiz yazılımların bu konuları ihmal ettiğini aklınızdan çıkarmayın.
  4. Yasal yazılım, düzenli bir şekilde güncelleşiyor. Bilgisayarınızda kullandığınız yazılım güncelleştirmelerinden sizi haberdar ettiğinde yeni bilgileri hemen yükleyin.
  5. Güvenliğinizi göz önünde bulundurup, kullandığınız yazılımı gözden geçirin ve bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı düzenli olarak tarayın.
  6. Ağ tehditleri ve yeni türde dolandırıcılıklara karşı gerçeğe uygun haberleri dikkate alın. Bu haberlerin Hoax (Sahte içerikli) olmadığını anlamak için uzmanlardan yardım isteyin.
  7. İnternet üzerinde oyun oynarken sezgilerinizi kullanın. MSN, Facebook gibi sosyal ağlar ve sohbet ortamlarında kredi kartı, şifre gibi kişisel bilgileri asla paylaşmayın. Karışık şifreler kullanın ve şifrenizi sık sık – en az ayda bir kere – değiştirmeyi de ihmal etmeyin.
  8. Ağ saldırılarının çoğunun ‘insan faktörü’nden yararlanarak, sadece merakınızı çekerek başarılı olduğunu unutmayın. İndirip çalıştırdığınız tüm dosyalar, tanıdığınız kişilerden gelse bile bağlantılarına dikkat edin.
  9. Tüm hesaplarınız için tek bir şifre yerine, her hesap için ayrı ayrı şifre oluşturun. Aksi takdirde özel bilginize sızan korsanın çözeceği şifreyle, bütün hesaplarınızı kolayca ele geçireceğini unutmayın. Önemli verilerinizin kopyalarının yedeklerini saklayın.
  10. İnternette dolaşan her bilginin başkaları tarafından okunabileceğini asla unutmayın. Çok gizli bilgiler içeren e-postalar yollayacaksanız, içeriğin başkaları tarafından okunmasını engelleyen yazılım ve sertifikalar kullanın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnternette güvenle dolaşmak Forum Tarih
İnternette uyulması gereken kurallar nelerdir? İnternet ve Network 7 Kasım 2016
İnternetten Alışveriş Yapmanın Faydaları ve Zararları Madde Madde İnternet ve Network 6 Şubat 2014
İnternetten Alışveriş Yapmanın Yararları ve Zararları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 2 Ocak 2014
İnternette En Güvenli Çocuk Sitesi nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 21 Ocak 2012
Vodafone bilinmeyen numaraları internetten öğrenme Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 30 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş