İnternetin karanlık yüzü

'İnternet ve Network' forumunda Dine tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İnternetin karanlık yüzü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni çağın internet hastalıkları.
  İnternet kullanımıyla ilgili araştırmaları bir araya getiren Fransız Le Nouvel Observateur Dergisi, sanal âlemin kullanımında aşırıya kaçılmasıyla oluşan ya da artan hastalıkları sıraladı. İşte kontrol edilmediği takdirde ağır sonuçlar yaratabilecek internet hastalıkları:
  1- Hastalık hastası: Vücudunda hissettiği en ufak ağrıda Google'a başvuranlar. Domuz gribi hızla yayılan hastalıklarla ilgili her türlü gelişmeyi anında takip eder, sürekli sağlık forumlarını okurlar.
  2- Google Earth ve lokasyon bağımlılığı: Bazıları internetten cep telefonlarına yükledikleri "yer gösteren" sistemler sayesinde başkalarını adım adım takip edebiliyor ve nerede olduklarını görebiliyorlar. Kimi bu durumu abartıp beğendiği kişiyi takibe alıp onun gittiği barlara uğruyor ya da Google Earth'den platonik aşkının evini gözleyebiliyor.
  3- İnternet hiperakitivitesi: 23 saniyeden fazla bir konu üzerinde konsantre olamıyor. Sürekli e-mailerine yanıt veriyor, Facebook'a giriyor, msn'den chat yapıyor, Youtube'dan video izliyor, Deezer gibi müzik sitelerinden kendine playlist yapıyor, aklına gelen her şeyi, yediğini-içtiğini Twitter'da yazıyor. Her zaman çok yoğun, bilgisayar başında ve bir anda binlerce şey düşünüp çok az şey yapıyor.
  4- Saplantılılar: I-Tunes'da sitesinde albümlerini sıralamayı veya Flickr'da fotoğraflarını düzenlemeyi severler... Akşam yemeklerinde, karşılarındakilerin sözünü kesip Wikipedia'dan bakarak söyleneni teyit etmeye çalışırlar. Zamanlarını Wikipedia'nın yazılarını düzeltmekle de geçirirler.
  5- İnternet şizofreni: Her bir çöpçatan sitesinde kızların ilgisini çekmek için yaklaşık 20 profile sahip olanlar: romantik, komik, atılgan, utangaç. Bazen kişiliklerini karıştırır ve hakarete uğrarlar.
  6- Google paranoyası: Bu tipler mesela 11 Eylül'e inanmıyor, suikast sonucu ölen ABD Başkanı John F. Kennedy'nin yaşadığını ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin deterjan reklamında oynadığını düşünüyor... Kendisi komplo teorilerinin gerçek bir uzmanı ama asıl uzmanlık alanı Facebook. Sitede arkadaşlığını kabul etmeyen insanları listeliyor. İnsanların kendisi hakkında kötü şeyler söylemediğinden emin olmak için durmadan kendi adını Google'dan yazarak araştırma yapıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnternetin karanlık yüzü Forum Tarih
İnternetin yararları ve zararları konulu kompozisyon örneği İnternet ve Network 24 Ocak 2017
Tv radyo gazete ve internetin olmadığı bir gün nasıl geçer? Sorular ve Cevaplar 20 Ekim 2016
İnternetin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi İnternet ve Network 22 Ekim 2012
İnternetin Yazıları Küçüldü Çözümü Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 31 Temmuz 2012
İnternetin Üzerimizdeki Etkileri Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 31 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş