İnternetin Büyük Değişimi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 23 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İnternetin Büyük Değişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  İnternet artık baştaki internet değil: Dev bilgi kaynağının 5 yılda geçirdiği değişime inanamak zor...

  Arbor Networks'ün 256 Exabyte veriyi inceleyerek 2 yılda ortaya koyduğu araştırmanın sonuçları, internetin dramatik bir değişim gösterdiğini ortaya koyuyor.

  Bundan 5 yıl öncesinde ağırlıklı olarak Tier 1 olarak sınıflandırılan dev servis sağlayıcıların hakimiyetindeki internet, el değiştirdi. Eskiden Tier 1'den Tier 2 dağıtıcılara, kullanıcılara dağılan trafik, P2P bağlantıların popülerliğiyle birlikte, ağırlıklı olarak kullanıcılar arasında gerçekleşiyordu. Ama P2P ağlar da eski popülerliğini yitirmiş durumda.

  İnternetin yeni hakimleri Google, YouTube, Microsoft, Facebook gibi devler. Google, dünyadaki internet trafiğinin yüzde 6'sını tek başına elinde tutuyor. Bu bir tek kurumun elinde tuttuğu en yüksek pay. Eskiden on binlerce ağa dağılan trafik iyice toparlanmış durumda. 150 ağ internet trafiğinin yüzde 50'sini elinde tutuyor.

  Devlerin payı çok ilginç, 150 ağ trafiğin yüzde 50'sine sahipken, tepede yer alan birkaç site trafiğin yüzde 30'una sahip olmayı başarıyor. P2P'ın popülerliğinin düşmesinde, bu dev internet sitelerinin içeriğe çok kolay ve hızlı erişim sağlamasının payı çok büyük.

  Milyarlarca dolar harcayan dev şirketler, geçen yıllar zarfında küçük siteleri satın alarak, bu sitelerin trafiğini de yuttular. İnternet artık daha yoğun, daha düz, daha az karmaşık bir yer.

  Arbor Networks'ten baş araştırmacı Craig Labovitz'e göre internette ikinci safhaya geçilmiş durumda. İnternetin amacı artık internet sitelerine bağlanmak değil. Internet bu aşamada içerik dağıtım ağlarının ağırlıklı etkisi altında.

  Günümüzde internet trafiğinin yüzde 20's video. YouTube, Hulu ve Netflix gibi video paylaşım siteleri kullanıcılara videoya kolay ulaşım imkanı sununca, başta bahsettiğimiz üzere P2P ağların da sahip olduğu trafik yüzdesi büyük bir düşüş yaşadı. 90'lardaki Limewire ve Napster çağı geride kaldı. Akamai, Limelight, BitGravity, Highwinds, Gravity gibi siteler, internetin ağırlığını sırtlanmış durumdalar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnternetin Büyük Değişimi Forum Tarih
İnternetin yararları ve zararları konulu kompozisyon örneği İnternet ve Network 24 Ocak 2017
Tv radyo gazete ve internetin olmadığı bir gün nasıl geçer? Sorular ve Cevaplar 20 Ekim 2016
İnternetin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi İnternet ve Network 22 Ekim 2012
İnternetin Yazıları Küçüldü Çözümü Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 31 Temmuz 2012
İnternetin Üzerimizdeki Etkileri Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 31 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş