İnternet 20'nci yaşını kutluyor

'İnternet ve Network' forumunda Siraç tarafından 13 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İnternet 20'nci yaşını kutluyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnternet 20'nci yaşını kutluyor

  [​IMG]


  İlk başlarda yalnızca ABD Ordusu ve bir kaç araştırmacının kullandığı internet günümüzde yaşamın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. 1989’da geliştirilen internet 20 yılda önemli ölçüde değişti.

  Kısaca “www” diye bilinen World Wide Web, bundan 20 yıl önce 1989 yılının Mart ayında geliştirildi. Uzmanların tahminlerine göre internet kullananların sayısı günümüzde 1 milyar 300 milyonu aşmış bulunuyor.
  Aslında internetin ortaya çıkışı çok daha eskilere dayanıyor. 1960’ların başında, bugünkü internetin temeli atılmıştı. ABD silahlı kuvvetleri, verileri güvenli bir şekilde aktarabilmek edebilmek için bilgisayarlar arasında ağ kurmak üzere bir proje başlattı. Nükleer saldırı durumunda bile veri aktarımının kesilmemesi gerekiyordu. Bunun sonucunda “Arpanet“ olarak adlandırılan iletişim ağı oluşturuldu. Arpanet önceleri sadece bir kaç bilgisayar ile bağlantı kurabiliyordu.
  Keşfedilmesi zaman aldı
  İnternet zamanla büyümeye başladı. Ama keşfedilmesi zaman aldı. Zamanla üniversiteler ve araştırmacılar interneti keşfetti. Çoğu kullanımını faydalı buldu, çünkü ilk defa masrafa girmeden, diğer ülkelerdeki insanlarla iletişim kurulabiliyordu. Fakat o dönemlerde interneti kullanmak maharet istiyordu. Veriler sadece şifre komutuyla alınıp gönderilebiliyordu. İnternet üzerinden dünya turuna çıkmak için mouse’u bir kez tıklamanın yeterli olacağı o zamanlar tasavvur bile edilemiyordu.
  20 yılda inanılmaz değişim
  Bu durum ilk önce Tim Berners-Lee'nin araştırma projesiyle değişti. Berners-Lee, 1980’li yıllarda İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) çalışıyordu. Araştırma projesini hızlı ve kolay bir şekilde kamuoyuna sunabilmeye ihtiyacı vardı. Berners-Lee, 1989 yılından başlamak üzere yaptığı çalışmalarla, internet sayfaları oluşturup bunların görüntülenebilmesi için gerekli olan tekniği geliştirdi. İlk ağ sunucusunu programladı ve ilk ağ tarayıcısını buldu.
  Bilgisayardaki ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML sayfaları sadece tarayıcıyla açılabildiği için tarayıcının keşfedilmesi çok önemliydi. Berners-Lee, daha sonra verileri birbiriyle bağlama fikrini geliştirdi ve böylece bağlantı da bulunmuş oldu.
  İnternet hala 20 yıl öncesi gibi çalışıyor fakat büyük bir farkla: 20 yıl önce hayal bile edilemeyen ve muazzam data kapasitesi gerektiren müzik, fotoğraf, grafik, video ve oyun gibi multimedya öğeleri, artık internetin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnternet 20'nci yaşını Forum Tarih
İnternetin yararları ve zararları konulu kompozisyon örneği İnternet ve Network 24 Ocak 2017
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017
İnternette uyulması gereken kurallar nelerdir? İnternet ve Network 7 Kasım 2016
Tv radyo gazete ve internetin olmadığı bir gün nasıl geçer? Sorular ve Cevaplar 20 Ekim 2016
İnterneti kim buldu icat etti kronolojik İnternet ve Network 10 Nisan 2016

Bu Sayfayı Paylaş