İnternet üzerinden TV yayını 2010'da

'İnternet ve Network' forumunda Siraç tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İnternet üzerinden TV yayını 2010'da konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnternet üzerinden TV yayını 2010'da

  [​IMG]

  Koçnet Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Türkiye'de internet üzerinden TV yayınlarının 2010'dan itibaren başlayabileceğini ancak başlangıç için yetki konusundaki bazı sıkıntıların aşılması gerektiğini söyledi.

  Türkiye'de güç geçtikçe artan internet kullanımı beraberinde yeni ihtiyaçların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunların başında ise internet üzerinden TV yayınları geliyor. Türkiye, kesinisiz olarak internet üzerinde TV uygulamasına ne zaman geçecek?

  RTÜK MÜ?, BTK MI?

  Türkiye'nin 2010'un ikinci yarısında fiilen internet üzerinden TV yayınına geçebileceğini ifade eden Akarca şöyle konuştu:

  "İnternet üzerinden TV yayınında şu anda yetki sorunu yaşanıyor. Burada Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) mu, yoksa Bİlgi Teknolojileri Kurulu (BTK) mu yetkili olacak bunu kimse bilmiyor. Önce bu bilinmezi ortadan kaldırmak gerekiyor. Bir TV kanalında reklamın saniyesinden hangi programın yayınlanacağını kadar bazı standartlar var. Bunu belirleyecek kurumun artık belli olması gerekiyor."

  'MEVCUT HIZ TV YAYINI İÇİN UYGUN'

  Türkiye'deki mevcut internet erişim hızının, internet üzerinden TV izlemek için uygun olduğunu kaydeden Koçnet Genel Müdürü Akarca," Bizdeki erişim hızları internet üzerinden kesintisiz olarak TV yayını izlemek için uygun ancak aynı şeyi HDTV ve IPTV için söyleyemeyiz. Bu konularda henüz başlangıç aşamasındayız. Türkiye'de internet üzerinden TV yayını fiili olarak 2010'un ikinci yarısından itibaren başlayacaktır" dedi.

  'AMACA YÖNELİK PAKET SEÇİN'

  İnternet üzerinden sörf, e posta işlemleri ve film indirme gibi işlemler için yüksek hızdaki paketlere ihtiyaç olmadığını söyleyen Akarca," Burada amaca yönelik paket kullanmak çok önemli. Trafik yoğunsa aracınızın çok hızlı olması birşeyi değiştirmez. Türkiye'de ADSL aboneleri yoğun olarak 1 mbps hızdaki paketleri seçiyor. HDTV ve IPTV gibi uygulamalar için ise optimum hızı 10 mbps olarak görüyoruz" şeklinde konuştu.

  'VERGİLER KALKMALI'

  İnternet üzerindeki vergilere de değinen Akarca sözlerine şöyle devam etti:

  " Artık pekçok ülkede internetten vergi alınmıyor. Bu, bir ülkenin ekonomisine ciddi katkılar yapıyorsa, eğitimde çığır açıyorsa ve ticaret hacmini artırıyorsa bundan vergi alınmamalı. Hükümetin en azından internet üzerinden vergi almamayı bir denemesi gerekiyor. Otomotiv, tekstil, turizm gibi sektörlerde bazı teşvikler yapılıyor ve bunlar bizim de yüzümüzü güldürüyor. Aynı teşvikler neden internet için yapılmasın. Yüzde 18'lik ve yüzde 5'lik vergilerin halen yüksek olduğunu düşünüyoruz."

  YIL SONU HEDEFİ 250 BİN ABONE

  'Biri' nin henüz 5 aylık bir şirket olduğunun altını çizen Mehmet Ali Akarca," 2009 sonunda 250 bin aboneye ulaşmayı hedeflliyoruz. Şu anda bu hedefimize yakınız" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnternet üzerinden yayını Forum Tarih
İnternet Üzerinden Nikah Kıyabilir Miyiz İslamda Aile ve Kadın 25 Kasım 2010
İnternet Üzerinden Msn Açmak MSN Diğer Paylaşımlar 28 Ekim 2010
Ceple internet üzerinden bedava konuşma Nokıa 18 Şubat 2009
Türkiye'nin internet üzerinden ilk lisans programları açıldı Bilim & Teknoloji 2 Ekim 2008
N73 ile Bluetooth Üzerinden İnternete BeDava Giriş!!! (Resimli Anlatım) Beleş İnternete Girme.Wlan Nokıa 1 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş