İnsanlarda Uyuz Hastalığının Belirtileri

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İnsanlarda Uyuz Hastalığının Belirtileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hastalık belirtileri
  En önemli belirtilerden biri kaşıntıdır. Kaşıntı, bütün vücutta oluşabilir ve özellikle sıcak ya da gece olduğunda daha büyük bir rahatsızlık verir.Kaşıntı giderek artar. Deride kabarcıklar ve küçük şişkinlikler oluşabilir, örneğin parmak arasında, kaba etlerde, bileklerde ve ayaklarda. Böceğin deride açtğı kanallar bazen kırmızı çizgiler şeklinde görülebilir. Sadece küçük çocukların baş derilerinde belirtiler ortaya çıkabilir.

  Uyuz böceği veya yumurtaları deride olduğu sürece, uyuz hastası bunu bulaştırabilir.Yirmi dört saatlik etkili bir tedaviden sonra uyuz artık bulaşıcı olmaktan çıkar.Uyuz hastasıyla uzun süreli ve düzenli fiziki temas sonucu uyuz hastalığı bulaşabilir. Sözgelimi vücut bakımı, cinsel ilişki veya ortak kullanılan yatak, elbise, kostüm (rol esnasında giyilen elbiseler) ve oyuncak hayvanlar gibi.Hastalığın ilk defa bulaştığı kişide, belirtilerin ortaya çıkması iki ilâ altı hafta sürer. Bir sonraki enfeksiyonda birkaç gün içinde kaşıntı başlar.

  Kimler uyuza yakalanabilir?
  Herkes uyuza yakalanabilir. Bu hastalığa karşı bağışıklık olmaz. Onun için kişi birden fazla kez uyuza yakalanabilir.Kimler için ekstra riziko vardır?Yolculuk yapıp temiz olmayan yatakta yatanlar ekstra olarak uyuza yakalanma rizikosu taşır. Bunun dışında değişik kişilerle cinsel ilişkiye girenler, (sağlık) kuruluşlarının sakinleri ve çalışanları, yersiz-yurtsuzlar ile evsizlerin uyuza yakalanma ihtimali de daha yüksektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnsanlarda Uyuz Hastalığının Forum Tarih
Ruh sağlığı yerinde olmayan insanlarda görülen davranışlar nelerdir? Psikoloji 17 Kasım 2016
Peygamberin insanlardan seçilmesinin sebepleri nedir? Dini Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2016
Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin sebepleri kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 28 Eylül 2014
İnsanlarda Yaygın Olarak Görülen Kalıtsal Hastalıklar Hakkında Bilgi Genel Sağlık 9 Şubat 2014
Bir Ulusun Yaşam Yeteneklerini İnsanlardaki Gülümsemelerle Ölçüyorum Kompozisyon Örn Edebi Türler Halk Edebiyatı 28 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş