İnsanlarda Boşaltım Sistemi Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İnsanlarda Boşaltım Sistemi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boşaltım Sistemi - İnsanda Boşaltım Sistemi Hakkında - Boşaltım Sisteminin Görevi


  İnsan boşaltım sisteminin başlıca organları böbrekler, idrar kanalları ve idrar torbasıdır. Her böbrekten çıkan birer adet idrar kanalı (üreter), idrar torbasına (mesane) bağlanır. İdrar torbası da idrar kanalı (üretra) ile dışarı bağlanır.


  İnsanda Boşaltım Sisteminin Genel Yapısı
  Böbrek, dıştan içe doğru kabuk (=korteks), bunun altında yer alan öz (=medulla) bölgesi ve havuzcuktan (pelvis) meydana gelmiştir.
  Böbrekte görev yapan temel birim nefrondur. Bir böbrekte yaklaşık 2 - 2,5 milyon nefron bulunur.

  1. Nefronlardan Kanın Süzülmesi

  Böbreklere gelen kanın süzülmesi boşaltım kanalcığının başlangıcındaki kılcal damar ağından süzülür.

  Kılcallardan Nefron Kapsülüne Süzülme
  Bu süzülme tamamen fizikseldir. Kılcal damarlardaki yüksek kan basıncı, kan plazmasının bir kısmının boşaltım kanalcığına geçmesine sebep olur.
  Bu geçiş olayına süzülme denir. Boşluğa geçen sıvıda inorganik tuzlar, glikoz, üre ve su gibi maddeler bulunur. Sağlıklı bir insanda yaklaşık bir günde 180 lt lik sıvı süzülür. Bu kan basıncına bağlı olarak değişir.

  2. Geri Emilim ve İdrar Oluşumu
  Eğer boşaltım kanalcığına süzülen sıvı aynen dışarı atılsaydı vücut çok miktarda su ile birlikte glikoz, amino asit, ve inorganik tuzlar gibi faydalı maddeleri de kaybetmiş olurdu.


  Nefronda Süzülme, Salgılama ve Emilim Olayları
  Fakat durum böyle değildir. Süzülen sıvı içindeki faydalı maddeler ve suyun büyük bir bölümü kanalcık hücreleri tarafından emilerek tekrar kana geri verilir. Su dışındaki diğer maddeler çoğunlukla aktif taşımayla geri emilir.
  Emilen su miktarı vücudun o sıradaki ihtiyacına bağlı olup hipofizden salgılanan “antidiüretik”(vazopressin) hormon tarafından ayarlanır. Süzülme ile bütün maddeler Bowman kapsülüne geçemezler kanalcık hücrelerini saran kılcal damarlardaki bu maddeler (H+ ve NH+4) aktif taşıma ile kanalcığa geçirilerek idrar oluşturulur. Bu olaya salgılama veya aktif boşaltım denir.


  Bir Nefronun Kısımları
  Belirli bir pH’ta olan idrarda su, üre, ürik asit vardır. İdrar öz bölgesindeki toplama kanallarından havuzcuğa boşalarak idrar kanalı ile idrar torbasında biriktirilir ve zaman zaman idrar torbası düz kaslarının otonom çalışmasıyla dışarı atılır.

  3. Böbreğin Düzenleyici Rolü
  Böbrekler, kanın bileşimini, pH derecesini, ve vücuttaki su, sodyum ve potasyum gibi maddelerin miktarını düzenlemede görev yaparlar.
  Ayrıca doku sıvısındaki su ve tuz miktarını düzenler. Böbreklerin bu düzenlemede görevini yapmasında böbrek üstü bezlerinden salgılanan “aldosteron” ve hipofiz bezinin salgıladığı “antidiüretik” hormonun etkisi büyüktür.
  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnsanlarda Boşaltım Sistemi Forum Tarih
Ruh sağlığı yerinde olmayan insanlarda görülen davranışlar nelerdir? Psikoloji 17 Kasım 2016
Peygamberin insanlardan seçilmesinin sebepleri nedir? Dini Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2016
Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin sebepleri kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 28 Eylül 2014
İnsanlarda Yaygın Olarak Görülen Kalıtsal Hastalıklar Hakkında Bilgi Genel Sağlık 9 Şubat 2014
Bir Ulusun Yaşam Yeteneklerini İnsanlardaki Gülümsemelerle Ölçüyorum Kompozisyon Örn Edebi Türler Halk Edebiyatı 28 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş