İnsanlar Neden Kavga Eder

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 18 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İnsanlar Neden Kavga Eder konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnsanlar Neden Kavga Eder - Kavgalarda Psikolojik Nedenler - Tartışmalar Neden Olur - Tartışmaların Nedenleri - Kavgaların Nedenleri


  insanlar, genelde birbirlerini iyi tanımadığı zaman kavga ederler, bu bazen sözlü sataşma şeklinde başlayıp bittiği gibi, bazen de hiç arzu edilmeyen yumruklaşma şekline de dönüşebiliyor,
  Birbirlerini tanıyıp, aralarında bir duygudaşlık((kişinin, başka insanların duygularını ve bakış açılarını fark etmesi bu konuda duyarlı olması, onların kaygılarıyla yargılamadan samimi olarak ilgilenmesi)) oluştuğu zaman dostlukları daim oluyor, bir daha münakaşa ve kavga etmekten kaçınıyorlar.
  Kavga; kişilerin beyinleri arasındaki iletişimde yaşanan kopukluk, yanlış anlama, ters bir hareket gibi çok çeşitli nedenlerden patlak veren bir olaydır, bir başka deyişle kavga, beyinler çatışmasıdır, çünkü herkesin beyni aynı yapıya sahip olmadığını biliyoruz.
  Beynimizin iki kısımdan oluştuğunu, desteklediğimiz ve hoşumuza giden fikirler beynimizin bir noktası olduğu gibi, hoşumuza gitmeyen desteklemediğimiz fikirler beynimizin diğer kısmını oluşturuyor, eğer beynimizin iki kısmına birden hükmedebilirsek ve onların çatışmasını engellersek, bizler aramızda kavga çıkmasını senelerce bekleyebiliriz,
  Neden kavga çıkıyor,
  Tartışmayı bilmeyenlerin nihayetinde düştükleri bir durum olduğu gibi, akıl yoksunluğunu, bedensel kuvvetle kapatmaya çalışılan bir davranış biçimi gibi de algılayabiliriz..
  Bir kavga patlak verdiğinde, kişiler içgüdüsel olarak baskın taraf olmaya çalışırlar, konuşmayı beceremeyenler, münakaşa esnasında yüksek ses çıkararak, haksız olsa bile sanki haklılığını ispat etmeye ve baskın olmaya çalışırlar, hatta kaba kuvvet kullanmalarına bile neden olabilir.
  Kavga sırasında karşıdakini susturabilmek, ya da haksız duruma düşürebilmek için karşı tarafın açıklarını, ayıplarını, geçmişte yaşanan olumsuzlukları ve gizli kırgınlıkları ortaya atılabiliyor, bu da dostlukların zedelenmesine, hatta bitmesinde neden oluyor.
  Bir kavga bittikten sonra, taraflar çoğu zaman birbirleriyle konuşmazlar, iletişim tamamen ya da kısmen kopabiliyor, çoğu zaman bir kavgadan sonra yara alan iletişim bir daha asla düzelmez ve öyle kalır düşüncesi hâkimdir, eğer taraflar sakin kişilerse, bazen oturup konuşmayı ve aradaki iletişim kopukluğunu gidermeyi denerler, bunda da başarılı olurlar.

  sanırım hayatı ve olayları algılama biçimi ile ilgili,özellikle özgüven eksikliği,dışlanmışlık,sevgisizlik gibi duygularda sıkıntı olduğunda,sürekli bir savunu şeklinde bir davranış biçimi ön plana çıkıyor.Savunma normalde bir saldırı var ise ortaya çıkması gereken bir durumdur.Kişinin kendi iç kargaşasının dışa vurumu da kavgayı tahrik eder diye düşünüyorum.

  Ayrıca haklı olma saplantısıda oldukça sıkıntı yaratan bir durum..


  Alinti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnsanlar Neden Kavga Forum Tarih
Kuran'a göre bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmekle eş değer kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Şubat 2017
İnsanlar neden paraya ihtiyaç duymuşlardır kısaca Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016
İnsanlar neden topluluk halinde yaşıyorlar kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Kasım 2015
Sevmek sevilmek insanlar için neden ihtiyaçtır? Sorular ve Cevaplar 8 Nisan 2015
İnsanlar neden yalana ihtiyaç duyarlar kısaca Rehberlik 22 Haziran 2014

Bu Sayfayı Paylaş