İnsanlık tarihi 70 bin yıl önce yok oluyordu

'Bilim & Teknoloji' forumunda DilzaR tarafından 5 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  İnsanlık tarihi 70 bin yıl önce yok oluyordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD’li ve İsrailli paleontologlar, insan soyunun 70 bin yıl önce iklim koşullarından ötürü tükenme eşiğine geldiğini ortaya çıkardı. Paleontologlara göre, bugün 6,6 milyara ulaşan dünya nüfusu 70 bin yıl önce sadece 2 bin kişiydi. [​IMG]Click this bar to view the full image.[​IMG] Stony Brook’tan Paleontoloji Profesörü Meave Leakey, makalesinde “Bundan 70 bin yıl önce nüfusumuzun o kadar azaldığını ve tükenmenin eşiğine geldiğini kim düşünür” ifadesini kullandı.

  Bu alanda önceki araştırmalar, bugün 6,6 milyara ulaşan insan nüfusunun 70 bin yıl önce sadece 2 bin kişi olduğunu gösteriyor.

  Doğu Afrika’nın 135 bin ila 90 bin yıl önce büyük bir kuraklık dönemi geçirdiğini ve bu iklim koşullarının, birbirinden ayrı gelişen iki küçük gruba böldüğü insan nüfusunda önemli değişikliğe neden olduğunu belirleyen bilim adamları, ilk insanların 100 bin yıl boyunca ayrı yaşadıktan sonra tek bir pan-Afrika nüfusu haline sadece 40 bin yıl önce geldiğini belirtiyor.

  National Geographic Society’den Spencer Wells de bu araştırmanın insan soyunun tarihinin kilit noktalarını otaya çıkarmak için genetiğin olağanüstü gücünü ortaya koyduğunu belirterek, “İlk insanların tüm dünyaya yayılmadan önce soylarının az daha tükenmekte olduğu ve çok zor iklim koşullarından ötürü birbirinden ayrı küçük gruplar halinde yaşadıkları DNA’mızda yazılı” diye konuştu.

  İlk insanlar, ortadan yok olmanın eşiğine geldikleri bu karanlık dönemin ardından Afrika kıtasının pek çok bölgesini işgal etmesini sağlayacak biçimde hızla çoğaldıktan sonra, diğer kıtalara yayılmak üzere Afrika’dan göç etti.

  Bu dönemin Afrika’da Taş Devri’nin sonuna denk geldiğini ve karmaşık bir dil konuşmaya, soyut düşünmeye başlayan modern insanın başlangıcı olduğunu düşünen bilim adamları, ilk insanların Afrika dışına çıkması ve diğer kıtalarda yayılmaya başlamasının, bundan yaklaşık 60 bin yıl önce meydana geldiğini tahmin ediyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnsanlık tarihi yıl Forum Tarih
İnsanlık tarihinin en önemli icatları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Sümerlerin insanlık tarihine katkıları kısaca Tarihi Bilgiler 21 Kasım 2016
Sanat eserinin insanlık tarihi açısından önemi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 28 Eylül 2014
İnsanlık Tarihinin En Önemli Buluşları Nedir Bilim & Teknoloji 28 Aralık 2013
Yazının İcadından Önce İnsanlık Tarihi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 12 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş