İnsana En Yakın Goril Bulunmuş

'Diğer Hayvanlar' forumunda NeslisH tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İnsana En Yakın Goril Bulunmuş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Etiyopya’daki kazılar sırasında ortaya çıkan 3 milyon yıllık fosilin, 3 yaşındaki bir kız çocuğuna ait olduğu açıklandı. Evrim teorisine en büyük kanıt sayılan fosilin geniş omuzları gorili, ince bacakları insanı andırıyor


  Bilim adamları tarihin gelmiş geçmiş en önemli antropolojik keşiflerinden birine imza attı. Afrika ülkesi Etiyopya’da yapılan bir kazıda, evrim teorisine göre modern insanın atası olan “insansı maymun” türüne ait küçük bir “kız çocuğu” fosili bulundu. Dikika bölgesinde bulunduğu için “Dikika Bebeği” adı verilen 3 milyon yıllık iskelet, modern insanla, evrimin ilk dönemindeki insan yapısının karışımı olan ana tür “Australopithecus Afarensis”e ait. Dahası, bu türün en eski ve en genç kanıtı sayılıyor. Bilim adamları yaptıkları araştırmalara göre 3 yaşındayken öldüğü sanılan çocuğun, iki ayağı üzerinde rahatlıkla yürüyebildiğini ve ağaçlara kolaylıkla tırmanabildiğini öğrendiklerini söylüyor. Ama yine de kolları, dizlerinden daha aşağı iniyor. Fosilin kürek kemiği bir gorilinkini, uzun parmaklarıysa maymununkileri andırıyor.

  LUCY’DEN DE BÜYÜK
  Araştırmayı yapan İngiltere’deki London College Üniversitesi’ndeki bilim adamlarına göre “Dikika Bebeği”nin keşfi, evrim teorisindeki kayıp halkayı da tamamlıyor. Bu tür, dünyada ilk kez 200 bin yıl önce görülmeye başlanılan modern insan Homo Sapiens’lerin de atası sayılıyor. Dikika’nın, 1974’te aynı bölgede bulunan ve en eski insansı iskeleti olan meşhur Lucy’den 100 bin yıl önce yaşadığına inanılıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İnsana Yakın Goril Forum Tarih
Kanguruların genleri insana yakın! Bilim & Teknoloji 19 Kasım 2008
Kangurular genetik olarak insana çok yakın Eğitim Haberleri 18 Kasım 2008
Akıllı bir varlık olmak insana nasıl yararlar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Tutumlu olmak bir insana neler kazandırır? Seviyeli-Ciddi Konular 10 Nisan 2016
Yunus Emre'nin İnsana Bakış Açısı Hakkında Bilgi Biyografi & Otobiyografi 10 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş